سمعک های ریسوند
سمعک

سمعک

کلینیک سمعک قلهک

کلینیک شنوایی سنجی سمعک قلهک کلینیک شنوایی سنجی قلهک واقع در خیابان شریعتی استان تهران، یکی از بهترین مراکز درمانی موجود در ایران است که مجهز به کادر پزشکی مجرب و تجهیزات پیشرفته میباشد. از سال ۱۳۷۱ با مدیریت سرکار خانم بیگدلی فعالیت خود را آغاز نموده و در خدمت مراجعه کنندگان محترم می باشد .این کلینیک شنوایی سنجی خدماتی از جمله اسکرینگ شنوایی نوزادان تازه متولد شده، انجام آزمایشات شنوایی تشخیصی جهت درمان و توانبخشی مشکلات شنوایی و تعادل و خدمات ساخت صدا شکن را ارائه می دهد . تجویز سمعک در کلینیک شنوایی سنجی قلهک این مرکز علاوه بر انجام آزمایشات و بررسی های لازم برای سنجش میزان شناوایی و اختلالات مربوط به آن، انواع محصولات شنوایی معتبر را برای درمان …

سمعک

سمعک قطعه ای الکترونیکی است که موجب تقویت صدا می گردد. این وسیله کمک شنیداری محرک صوتی را گرفته و بعد از تقویت و پردازش، به سمت پرده گوش می فرستد. اولین سمعک یا وسیله کمک شنیداری استفاده از گودی دست جهت تقویت صدا بود. بعد از ان بشر به فکر استفاده از تکنولوژی های رایج در زمان شد. تاریخچه سمعک از دوره اکوستیکی شروع و به دوره دیجیتالی ختم می شود.

اجزا سمعک

سمعک از میکروفون، تقویت کننده، گیرنده یا رسیور، پردازشگر، باتری و دیگر اجزا تشکیل شده است. میکروفون صدا را جمع آوری و به پردازشگر می فرستد. در پردازشگر صدا علاوه بر پردازش، تقویت می شود و به رسیور منتقل میشود. رسیور صدا را دریافت و به گوش منتقل می کند. باتری وظیفه تامین انرژی در سمعک را برعهده دارد. در سمعک ها علاوه بر اجراء اصلی، اجزا دیگری نیز وجود دارد. تله کویل که جهت استفاده از تلفن توسط سمعک است، ولوم کنترل که جهت تنظیم میزان صدای سمعک است از جمله این وسایل می باشند.

انواع سمعک

سمعک ها را براساس طرز قرارگیری بر روی گوش و نحوه پردازش به انواع مختلفی طبقه بندی می کنند. انواع سمعک براساس سیستم پردازشی عبارتند از: سمعک انالوگ، سمعک(Analog) ، سمعک قابل برنامه ریزی(programmable)، سمعک دیجیتال(digital)، سمعک هوشمند(intelligent)، سمعک هوشمند وایرلس یا بدون سیم(wireless) سمعک انالوگ: اولین نسل سمعک های امروزی بودند که به صورت کلی از چهار قسمت میکروفون، مدار پردازشی، رسیور و باتری تشکیل شده اند. در این سمعک ها متغیر فیزیکی به نام صوت به متغیر فیزیکی به نام الکتریکی تبدیل می شود. محدوده ولتاژ انها به اندازه ولتاژ باتری است.

سمعک های قابل برنامه ریزی

سمعکی که می توان گفت دروازه ورود به سمعک های دیجیتالی بود. به علت تقویت کننده و فیلترهایی که دارد می تواند از مدار پردازشی دیجیتالی استفاده کند. به کامپیوتر متصل می شوند. بر روی انها می توان بیش از یک برنامه تنظیم کرد.

سمعک دیجیتال

سمعک های دیجیتال نیز مانند سمعک های انالوگ، دارای میکروفون و رسیور می باشند. در سمعک های دیجیتال از مدار DSP یا پردازش دیجیتالی سیگنال استفاده می شود. براساس نحوه قرارگیری بر روی گوش، سمعک ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

سمعک پشت گوشی(BTE)

قوی ترین سمعک ها از رده سمعک های پشت گوشی می باشند. کفشک در پشت گوش قرار می گیرد. برای استفاده از این سمعک ها قالب مخصوص در گوش قرار می گیرد. این سمعک ها مرسوم ترین سمعک ها می باشند که در کودکان و کسانی که نتوانند از سمعک های داخل گوشی استفاده کنند، استفاده می شود. این سمعک ها برای هر میزان کم شنوایی می توانند به کار روند. از نظر اندازه متفاوت می باشند و امروزه شرکت ها سعی بر کوچک کردن اندازه سمعک های پشت گوشی دارند و یک نوع خاص از سمعک های پشت گوشی، سمعک های گیرنده در کانال(RIC) می باشد که رسیور این سمعک در کانال گوش قرار می گیرد.

سمعک های داخل گوشی(ITE)

محل قرارگیری سمعک های داخل گوشی داخل کونکا و مجرای گوش می باشد. این سمعک ها نسبت به سمعک ها پشت گوشی دارای اندازه کوچک تری می باشند. قدرت این سمعک ها از پشت گوشی کمترمی باشد ولی نسبت به سایر سمعک های داخل گوشی قوی تر می باشند. متناسب با هر فرد قالب خاصی تهیه می شود.

سمعک های IIC( سمعک های نامرئی داخل گوش)

شاید بتوان گفت جذابترین سمعک ها از نظر بیماران، در این گروه می باشند. این سمعک ها که امروزه به نام سمعک نامرئی شناخته می شوند کاملا در عمق کانال گوشو نزدیک به پرده گوش قرار می گیرند. از نظر قدرت، از بقیه سمعک ها ضعیف تر می باشند ولی از نظر ظاهری کاملا نا اشکار می باشند.

سمعک های کاملا داخل کانال گوش(CIC)

سمعک های کاملا داخل کانال گوش نیز از جمله سمعک های داخل گوشی محسوب می شوند که نسبت به سمعک های ITC در عمق بیش تری از مجرا قرار دارند.برای سهولت برداشتن سمعک یک دسته در سطح خارجی سمعک کار گذاشته می شود. هنگامی که انتهای داخلی سمعک CIC در چند میلیمتری پرده باشد به ان سمعک peritympanic می گویند.

سمعک های داخل کانال(ITC)

این سمعک ها از نظر اناتومیکی در بخش کوچکی از کونکا کاووم و ابتدای مجرا قرار می گیرند. محدوده بیش تری از کم شنوایی را نسبت به سمعک های CIC پوشش می دهند. جز سمعک های داخل مجرا محسوب می شوند.

سمعک های Low Profile (سمعک داخل گوش Half Shell و Full Shell)

این سمعک ها در گروه سمعک های داخل گوشی قرار می گیرند.براساس اینکه از منظر اناتومیکی چه مقدار از گودی گوش رابپوشانند تقسیم بندی می شوند. فول شل کل گودی گوش و Half Shell نیمی از گودی گوش را می پوشانند.

برند های معروف سمعک در ایران

برندهای مختلفی در ایران در زمینه سمعک فعالیت دارند. تنوع قیمت و تنوع تکنولوزی در سمعک های تمام برندها وجود دارد. از جمله برندهای معروف می توان زیمنس(siemens)، سمعک اتیکن (oticon) ، سمعک فوناک(phonak)، سمعک یونیترون( unitron )، سمعک استارکی(starkey )، سمعک ویدکس( WIDEX ) سمعک ریساند (ReSound ) سمعک اینترتون (INTERTON ) سمعک برنافون (برنافن ) به اشاره کرد.

زیمنس(siemens)

شرکت زیمنس بنیان گذار صنعت سمعک می باشد.این برند دارای سابقه ۱۳۰ سال در زمینه سمعک می باشد. در سال ۱۹۱۳ زیمنس اغازگر اولین خط تولید سمعک شد. این برند معتبر از کشور المان می باشد. چیزی که زیمنس را به عنوان برندی معتبر در جهان معرفی کرد پایبندی به تعهدات بود. زیمنس درسال ۲۰۱۴ یک تکنولوژی جدید به نام best sound technology را با فناوری binax معرفی کرد.محصولات زیمنس در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار می باشند.

سمعک اتیکن (oticon)

فعالیت سمعک اتیکن از سال ۱۹۰۴ می باشد. در این سال فردی به نام Hans demant اقدام به تاسیس شرکت اتیکن کرد.شرکت اتیکن برای تسخیر بازار سمعک در دنیا یک شعار جهانی دارد. “”people first معادل فارسی ان ” اول مردم” یا” اول کاربر” در زمینه استفاده از تکنولوژی های جدید، می توان شرکت اتیکن را از پیشروهای سمعک دانست. در سال ۱۹۹۱ اولین سمعک اتوماتیک را به بازار عرضه کرد. شرکت اتیکن از پیشرفته ترین کمپانی های سمعک می باشد که در کشور دانمارک فعالیت دارد.

سمعک فوناک(phonak)

شرکت فوناک در سال ۱۹۴۷ در کشور سوئیس تاسیس گردید. در ابتدا با نام کمپانی electroakustiki for AG بود و بعدها به نام phonak AG تغییر نام داد. شعار کمپانی فوناک LIFE IS ON می باشد. معادل فارسی ان زندگی جاری است. این شرکت نیز از برترین تکنولوژی های روز دنیا بهره می برد. برای مثال در سال۲۰۱۰ از تکنولوژی +SPICE رونمایی کرد.کاربران در استفاده کننده ازاین تکنولوژی رضایت بسیار زیادی در محیط های نویزی داشتند. یرند فوناک در سال ۲۰۱۳ در امر تحول سیستم پردازشی خود انقلابی به وجود اورد و تکنولوژی phonak quest را رونمایی کرد.

سمعک یونیترون( unitron )

تاریخچه سمعک یونیترون به سال ۱۹۶۴ در کشور کانادا برمی گردد. از کمپانی های موفق در زمینه سمعک می توان به یونیترون اشاره کرد. این کمپانی در بیش از ۲۰ کشور دنیا نمایندگی دارد که خدمات پس از فروش بسیار عالی را به کاربران ارایه می دهند. سمعک یونیترون به بیش از ۴۵ کشور دنیا سمعک می فرستد. نکته مهم در باب کیفیت سمعک های یونیترون تست بروی افراد کم شنوا می باشد.در صورت عملکرد افراد کم شنوا ، محصول روانه بازار می شود.

سمعک استارکی(starkey )

تاریخچه سمعک استارکی به سال ۱۹۶۷ بازمی گردد. دفتر این سمعک در امریکا قرار دارد. انواع سمعک در این کمپانی تولید می شود.سمعک استارکی در بیش از ۱۸ کشور دنیا نمایندگی دارد. این برند، در ایران نیز فروشخوبی دارد. سمعک های سری Z در این کمپانی از جمله سمعک های بدون سیم یا وایرلس می باشند. استارکی سطوح مختلفی از تکنولوزی ها را در محصولاتش قرار می دهد که این سطوح به کمک اعداد مشخص می شود.

سمعک ویدکس( WIDEX )

تاریخچه سمعک ویدکس به سال ۱۹۵۶ می باشد. این کمپانی از جمله کمپانی های معروف دنیا در زمینه سمعک در کشور دانمارک قرار دارد. کمپانی ویدکس با داشتن بیش از ۱۵۰ نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در دنیا، از جمله پرفروش ترین سمعک ها در بازار سمعک دنیا می باشد. بسیاری از سمعک های اخیر این کمپانی، مجهز به تکنولوژی وایرلس می باشد. در حال حاضر ویدکس مدعی داشتن تکنولوژی منحصر به فرد universal program sound technology می باشد.

سمعک ریساند (ReSound )

تاریخچه تاسیس ریساند به سال ۱۹۴۳ بر می گردد. این شرکت بعد از چهار سال از تاسیس بلافاصله اولین سمعک خود را وارد بازار کرد. سمعک ریساند ایر (Air)در سال ۲۰۰۳ از جمله نواوری مهم این کمپانی بزرگ می باشد که علاوه بر بالاترین کیفیت صدا، کانال گوش را به طور کامل مسدود نمی کرد و این نکته از بزرگترین امتیازات این نواوری بود. ریساوند انواع گوناگونی از جدیدترین تکنولوژی‌ها را در اختیار دارد که سبب برتری دستگاه‌های طراحی شده توسط این شرکت می‌شوند. سیستم پردازش صوت ریساند صداها را به بهترین و شفاف‌ترین صورت ممکن منتقل می‌کند و با شبیه‌سازی عملکرد گوش واقعی، درک بسیار خوبی از صحبت افراد را به ارمغان می‌آورد. دفتر کمپانی ریساند در کشور دانمارک قرار دارد و در بیش از ۸۰ کشور نمایندگی توزیع دارد. این شرکت بخشی از گروه GN ReSound است که شامل برندهایی از قبیل بلتون (Beltone) و اینترتون (Intertone) نیز می‌شود

سمعک اینترتون (INTERTON )

کمپانی اینترتون در سال ۱۹۶۲ توسط HANS HERBERT TURKو Helmeth J.Turk در کلن آلمان تاسیس شد. در سال ۱۹۸۵ نسل دوم خانواده Turk به کمپانی اینترتون ملحق شد. شرکت اینترتون در سال ۱۹۹۲ اولین سمعک های قابل برنامه ریزی را روانه بازار کرد. درسال۲۰۰۵ کمپانی اینترتون با گروه GN Resoundادغام شد.در سال ۲۰۰۹ اینترتون گروه سمعک های AVIO را معرفی کرد و هر ۳ خانواده کامل آن را همزمان عرضه کرد.. در همین سال کمپانی اینترتون شعار Essential Hearing را به ثبت رساند.

سمعک برنافون (برنافن )

برنافون از جمله برندهای معروف سمعک می باشد که در شهر برن سوئیس قرار دارد. برنافون با نام قدیم Gfellar AG وارد بازار شد. این شرکت در سال ۱۹۴۲ شروع به کار کرد ودر سال ۱۹۴۶ اولین سمعک را به بازار عرضه کرد. این شرکت به مرور زمان توانست بازار کشورهای گوناگون را به دست بگیرد. برنافون برای تمامی انواع و سطوح آسیب‌های شنوایی محصولات خود را طراحی و عرضه می‌کند. این محدوده شامل سمعک‌های پشت گوشی، داخل مجرای شنوایی، کاملا داخل مجرای شنوایی و مدل گیرنده داخل گوش می‌شود. سمعک‌های برنافون همچنین از نظر تکنولوژی شامل محصولاتی بسیار با کیفیت تا محصولاتی اقتصادی‌تر و به صرفه‌تر می‌شوند.