سمعک های ریسوند
سمعک اتیکن مدل گایا

آکوستیک گوش باز

آکوستیک گوش باز

کی از موارد آزار دهنده برای افرادی که برای اولین بار از سمعک های مدرن استفاده می کنند، ایجاد اختلال در شنیدن صدای خودشان می باشد که از آن به عنوان اثر انسداد یاد می شود. در مورد منشاء و اثرات انسداد بحث های گوناگونی شده است ولی واقعیت این است که تنها یک رو ش کلینیکی مؤثر برای مقابله با اثر انسداد وجود دارد، که عبارت است از افزایش ابعاد ونت و اجازه خروج اصوات با فرکانس های بم از مجرای گوش به بیرون .

راه حل کمپانی اتیکن برای این مسئله اکوستیک گوش باز نامیده می شود.

اکوستیک گوش باز را می توان در هر یک از روش های تنظیم سمعک گایا به کار برد.

این سمعک برای اجرای کامل این مسئله، موارد زیر را اعمال میکند:

  • حذف پویای فیدبک

سیستم حذف پویای فیدبک برای اکوستیک گوش باز، شناسایی سریع فیدبک و حذف آن را بدون متاثر کردن کیفیت صدا میسر می سازد. این سیستم هنگامی که قالب سمعک کمی از گوش بیرون بیاید و یا هنگام فیدبک های گذرا مانند نزدیک کردن تلفن به سمعک، شروع به فعالیت می کند.

این سیستم به دو شیوه سریع و آهسته عمل کرده و باعث درک گفتار بهتر در تمامی شرایط شنیداری می شود. عملکرد سیستم حذف پویای فیدبک (DFC) غیر قابل شنود بوده و تجارب شنیداری طبیعی تر و راحت تری را به دلیل کاهش فیدبک صوتی پدید می آورد.در حالت آهسته، فیلتر های (DFC) برای رسیدن به یک کیفیت صوتی مطلوب، به طور آهسته عمل می کنند.

DFC در گایا، دارای یک قسمت برای تشخیص سیگنال تون خالص می باشد که تمام ورودی ها از این قسمت عبور می کنند. حال اگر فرکانس یکی از این ورودی ها فراتر از ۱۵۰۰ هرتز باشد، گایا آن را فیدبک صوتی فرض کرده و بلافاصله، DFC به حالت سریع تغییر پیدا می کند. که البته با بکارگیری مدیریت ایستای فیدبک و سایر روش های کاهش پویای فیدبک، سیستم DFC کاهش در بهره سمعک پدید نمی آورد و لذا قابلیت شنود و فهم گفتار هرگز مختل نمی شود.

  • جبران بهره در فرکانس های بم

با ایجاد ونت های بزرگتر در فیتینگ گوش باز، ضروریست که افت حاصله در تقویت فرکانس های بم ناشی از ونت جبران گردد. در ونت های بزرگ، انرژی در فرکانس های زیر ۱۰۰۰ هرتز کمتر شده و ممکن است تقویت فرکانس های بم تا ۳۰ dB کاهش یابد. که به دنبال آن تقویت زیاد در فرکانس های زیر، باعث تیز شدن صدای سمعک می شود.

جبران ۵۰% این افت نتایج خوبی را در فرد ایجاد می کند. روش تنظیمی گایا با اعمال این نکته شنوایی بسیار خوبی را فراهم می کند.

بهره در فرکانس های بم به دو چیز بستگی دارد:

مقدار افت شنوایی در فرکانس های بم و اندازه ونت

بنابراین توصیه می شود که همیشه سایز ونت پیشنهادی نرم افزار را در ساخت سمعک اعمال کنید و یا در صورت تغییر آن، حتماً سایز جدید ونت را به نرم افزار اعلام کنید تا میزان تقویت فرکانس های بم، مناسب با سایز ونت واقعی سمعک ایجاد گردد.

زمان پردازش دیجیتالی کوتاه مدت با  آکوستیک گوش باز اتیکن

سمعک های دیجیتال در “زمان واقعی” مطلق عمل نمی کنند و برای پردازش دیجیتالی یک سیگنال به زمان نیاز دارند. که البته این زمان بسیار کوتاه است. البته اگر این تاخیر زمانی بیشتر از ۱۰(ms) میلی ثانیه باشد، کاربر متوجه آن می شود و سیگنال گفتاری از راه ونت قبل از سیگنال تقویت شده شنیده می شود و ” اکو صوتی ” پدید می آید که باعث عدم پذیرش سمعک از طرف کاربر می شود. این مسئله حتی در فیتینگ های دو گوشی باعث “گیجی” می شود.

پس برای مؤثر واقع شدن فیتینگ باز، سمعک باید زمان پردازش بسیار کوتاهی داشته باشد.

در سمعک های با زمان پردازش آهسته، اغلب از قالب های بسته استفاده می شود و برای جلوگیری از ایجاد اعوجاج از ونت های کوچک استفاده می شود.

در سمعک گایا، با زمان پردازش سریع (کمتر از ۴ میلی ثانیه) ما اطمینان داریم که صوت پردازشی، با صوت طبیعی وارده از طریق ونت بزرگ، همزمان به گوش کاربر می رسد و به هیچ عنوان باعث ایجاد اختلال صوتی و اعوجاج نمی شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of