سمعک های ریسوند
اختلالات و بیماری های گوش داخلی

اختلالات و بیماری های گوش داخلی

معرفی بر خی از بیماری های گوش داخلی

– افت شنوای حسی عصبی

این اختلال به دو علت عمده ی مادرزادی و یا اکتسابی در افراد ایجاد می شود. برخی از کودکان به دلایل ژنتیکی و غیر ژنتیکی در حالتی که مبتلا به این مشکل هستند، متولد می شوند. شایع ترین موردی که باعث به وجود آمدن این اختلال از نوع مادرزادی در نوزاد می شود مربوط به سندرم سرخجه دوران بارداری مادر است که عامل اصلی افت شنوایی گوش داخلی به همراه آب مروارید و بیماری قلبی مادرزادی می باشد. از جمله دلایل ژنتیکی که موجب ایجاد این بیماری می گردند، میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

ابتلا مادر به بیماری های عفونی توکسوپلاسموز، سیتومگالو، سیفلیس، مصرف داروهای اتوتوکسیک گوش توسط مادر باردار، هیپوکسی یا کمبود اکسیژن در رحم مادر و در هنگام زایمان

دلایل غیر ژنتیکی در افت شنوایی گوش داخلی اکتسابی نیز عبارتند از :

عفونتها، نئوپلاسم، تأثیر مواد اتوتوکسیک، نویز (سر و صدای مضر) یا ضربه

 • عوامل ژنتیکی در ایجاد اختلالات افت های شنوایی حسی ـ عصبی دیرآغاز تاثیر دارد، یکی از این اختلالات اتواسکلروزیس حلزونی می باشد که اغلب به صورت ارثی بروز می کند.
 • افت شنوایی حسی ـ عصبی پیشرونده مربوط به گوش داخلی در انواع مختلفی از سندرمهایی که تظاهرات عضلانی ـ اسکلتی دارند، دیده می شود.مثل بیماری پاژه، سندرم وان دِر هوف، سندرم آلپورت و همه اختلالات موکوپلی ساکاریدوز .
 • نوعی از افت شنوایی در اثر مننژیت ایجاد می شود، به ویژه مننژیتی که عامل آن پنومونی استرپتوکوکی باشد.
 • افت شنوایی ناشی از نویز، بیشتر برای افرادی که در محیط های شغلی پر سر وصدا هستند مثل مکانیک هواپیما یا کارشناسان صنایع نظامی، اتفاق می افتد و از فرکانس ۴۰۰۰ هرتز شروع می شود . استفاده از وسایل محافظت شنوایی برای عدم ابتلا به این بیماری گوش داخلی بسیار مهم می باشد و باعث محدود کردن اثرات نویز بر گوش افراد می گردد.

 – پیری و کم شنوایی

 با افزایش سن اغلب افراد به بیماری پیر گوشی مبتلا می شوند و این مشکل به عوامل محیطی ربطی ندارد و صرفا علت آن افزایش سن و تغییرات ایجاد شده در بدن افراد است . این اختلال به چهار دسته ی عمده تقسیم می شود که ما در این مقاله به اختصار به آنها اشاره می کنیم:

 • نوع حسی به علت از بین رفتن سلولهایی مویی در ارگان کرتی ایجاد می شود.
 • نوع عصبی بر اثر از بین رفتن نورونهای عصب شنوایی در داخل حلزون گوش داخلی ایجاد می شود.
 • نوع متابولیک به عنوان تحلیل بافتی یا آتروفی شناخته شده و در نتیجه ی حاصل از تست به شکل صاف و یا به آرامی صعودی نمایش داده می شود.
 • نوع انتقال حلزونی بر اثر افزایش ضخامت غشا پایه در حلزون ایجاد می گردد.

 – سندرم فشار عروقی

 در برخی از افراد، عصب شنوایی تحت تاثیر فشار عروقی قرار می گیرد و فرد دچار سرگیجه و حس عدم تعادل می گردد . در واقع ضربان دایمی عروقی که بر روی عصب هشتم در کانال شنوایی گوش داخلی قرار دارند باعث ایجاد تحریک عصب و به وجود آمدن این اختلال می گردد. از نشانه های آن می توان به سرگیجه و حالت تهوع دایمی و شدید اشاره کرد . بهتر است که تمامی علایم جدی گرفته شود و در صورت داشتن چنین حالاتی حتما به پزشک مراجعه نمایید.

– نورونیت وستیبولار

یکی دیگر از اختلالات گوش داخلی می باشد که عامل آن ویروسی است و موجب اختلال در عملکرد وستیبولار می گردد. از نشانه های آن سرگیجه چرخشی و طولانی و حالت تهوع است و کسانی که دچار این بیماری شده اند باید بدانند که در صورت رعایت تمامی دستورات دارویی تجویز شده توسط پزشک، در عرض مدت ۶ ماه تمامی علایم رفع می گردد.

 – سرگیجه حمله ایِ وضعیتیِ خوش خیم (BPPV)

یکی از شایع ترین بیماری های گوش داخلی می باشد که باز هم با علایمی همچون سرگیجه های چرخشی کوتاه مدت همراه است به نحوی که فرد مبتلا در هنگام تغییر دادن وضعیت بدنی دچار این حالت می شود. طبق بررسی ها و آزمایشاتی که محققان در زمینه ی شنوایی سنجی و اختلالات آن انجام داده اند، عوامل ایجاد کننده ی این بیماری، کوپولولیتی یازیس و کانالی تی یازیس می باشند که به عنوان اصطلاحات مشخص در زمینه ی پزشکی و بیماری های مربوط به گوش داخلی دارای تعاریف مشخصی هستند.

 – فیستول پری لنف

بالا رفتن فشار مایع مغزی نخاعی موجب کاهش مایع لنف و گسسته شدن سد میان گوش میانی و فضای پری لنفاتیک می شود و این اختلال را پدید می آورد . معمولا در موقعیت هایی مثل وارد آمدن ضربه به سر انسان، تغییر ناگهانی فشار هوا، پس از جراحی استاپدکتومی و یا بد شکلی های مادر زادی گوش داخلی این مشکل با نشانه هایی مثل سرگیجه، عدم تعادل عضلات، کم شنوایی بروز می نماید. این بیماری ممکن است در هر سنی ایجاد شود و موجب ایجاد سرگیجه و افت شنوایی در فرکانس های مختلف می گردد.

بیماری منیر گوش داخلی چیست؟

این بیماری در دهه ی سوم تا ششم عمر انسان بروز می کند و امکان ابتلا به آن در کسانی که زمینه ی ارثی دارند تا حدود ۲۰ درصد بیشتر می باشد و موجب افت شنوایی می گردد . این بیماری چهار علامت مهم دارد :

 • سرگیجه ی چرخشی از چند دقیقه تا چند ساعت به همراه حالت تهوع و رنگ پریدگی
 • وزوز گوش با فرکانس بم
 • کم شنوایی مواج در فرکانس های بم
 • احساس پری یا فشار درونی

دلیل اصلی ایجاد این بیماری، تجمع بیش از حد مایع در فضای حلزونی گوش داخلی می باشد. با مراجعه به پزشک آزمایشاتی نظیر EcochG و ENG انجام می گردد تا شدت بیماری را تشخیص و برای شروع راهکارهای درمانی اقدام نمایند. اکثر بیماران با ادامه دادن درمانهای پزشکی بهبود پیدا می کنند. در طول دوره ی درمان بیمار باید از مصرف کافئین، نیکوتین و نمک پرهیز نماید . معمولا داروهای دیورتیک به همراه رژیم کم نمک تجویز می گردد و اگر با درمانهای دارویی به نتیجه نرسد لازم است که از روش های جراحی و یا تزریقی استفاده شود.

 • بیماری های اُتوایمیون (خود ایمنی) گوش داخلی

در این اختلال افت شنوایی معمولاً حبه صورت حسی عصبی، دوطرفه، غیر متقارن و مواج می باشد و تقریبا پنجاه درصد بیماران علایم سرگیجه را دارند . بر اساس سوابق مبتلایان به این بیماری گوش داخلی سن شیوع در دهه ی چهارم و پنجم زندگی است و اکثریت مبتلایان خانم هستند. درمان از طریق تجویز داروهای استروئیدی صورت می گیرد . پس از مراجعه به کلینیک شنوایی سنجی تست هایی که برای تعیین سطح بیماری استفاده می شود عبارتند از :

تست ادیومتر، تست وستیبولار، تست آنتی بادی، فاکتور روماتوئید، بررسی سرم شناسی سیفلیس، تست عملکردی تیروئید و پروتئین ۶۸-kd

 • تومورهای کانال شنوایی داخلی و زاویۀ پلی ـ مخچه ای

یکی دیگر از بیماری های گوش داخلی وجود تومورهایی در عصب شنوایی است و با افت شنوایی به صورت حسی عصبی پیش رونده همراه است. بیمار در شنیدن فرکانس های زیر مشکل پیدا کرده و به تدریج در شنیدن صداهایی با فرکانس بم نیز به مشکل خواهد خورد. سرگیجه یکی از مواردی است که هر چند وقت یکبار برای فرد مبتلا پیش می اید . در تست ادیومتری که برای تشخیص این بیماری گوش داخلی که توسط ادیولوژیست انجام می شود توانایی درک گفتار با صدای بلند برای بیمار کاهش می یابد.درمان این اختلال به دو صورت انجام می پذیرد:

 • جراحی که روش جراحی بستگی به اندازۀ تومور، مکان وقوع آن و نتایج ادیومتریک بیمار دارد.

رادیوتراپی که برای درمان افراد مسن به کار می رود و احتمال بروز آسیب به عصب صورتی را کاهش می دهد ولی احتمال فلج اعصاب مغزی در آینده بالا می رود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of