سمعک های ریسوند
apd Hearing

اختلال پردازش شنواییAPD /اختلال پردازش شنوایی مرکزیCAPD

 

اختلال پردازش شنواییAPD یا اختلال پردازش شنوایی مرکزی نوعی اختلال شنوایی است که حدود ۵درصد از کودکان سنین مدرسه را تحت تاثیر قرار می دهد. کودکان با اختلال پردازش شنواییAPD نمی توانند به روش سایر کودکان نرمال پردازش انجام دهند. این به این دلیل است که در این کودکان گوش و مغزشان هماهنگی ندارد و این چیزی است که با عملکرد مغز در تشخیص و تفسیر صدا ها٬ مخصوصا گفتار تداخل ایجاد می کند.با بکارگیری روش درمانی درست ٬ کودکان با اختلال پردازش شنواییAPD می توانند درامور مرتبط با زندگی و مدرسه موفق شوند.تشخیص زودهنگام مهم است. این به این دلیل است که زمانی که درمان زودهنگام انجام نگیرد٬ امکان دارد که کودک در گفتار و زبان تاخیر داشته باشد و یا مشکلات یادگیری و مدرسه داشته باشد.

مشکل درک گفتار

کوکان مبتلا به APD٬(اختلال پردازش شنوایی مرکزی) تصور می شود که به صورت نرمال بشنوند. به این دلیل که این کودکان معمولا صداها را در محیط ساکت خوب میشنوند اما توانایی تشخیص تفاوت کم بین صداها را در کلمات٬ حتی زمانیکه صداها به اندازه کافی برای شنیدن بلند و واضح باشد را ندارند.این نوع مشکلات معمولا زمانی ایجاد می شود که نویز زمینه وجود دارد که اغلب در زندگی اجتماعی محیط نویزی وجود دارد.بنابراین کودکان با APD (اختلال پردازش شنوایی مرکزی)ممکن است در درک آنچه که به آن ها گفته می شو ودر محیط های نویزی مانند زمین بازی٬رویدادهای ورزشی٬ کافه تریای مدرسه و مهمانی ها مشکل داشته باشند.

علایم اختلال پردازش شنواییAPD

علایم ممکن است ملایم تا شدید باشد و ممکن است انواع مختلفی از علايم وجود داشته باشد. اگر شما فکر می کنید که کودک شما ممکن است یک مشکل پردازشی در صداها داشته باشد از خودتان این سوال ها را بپرسید:

۱.آیا کودک شما به راحتی حواسش پرت می شود و یا توسط صداهای بلند و نویزهای ناگهانی به صورت غیرمعمول اذیت میشود؟

۲.آیا نویزهای محیطی باعث آشفتگی کودکتان میشود؟

۳.آیا رفتار کودک شما و عملکردش در محیط های آرام بهبود می یابد؟

۴.آیا کودک شما در دنبال کردن دستورالعمل ها خواه ساده ویا پیچیده مشکل دارد؟

۵.آیا کودک شما در خواندن٬ نوشتن٬ هجی کردن مشکل دارد و یا سایر مشکلات گفتار و زبان را دارد؟

۶.آیا حل مسایل ریاضی برای کودک شما دشوار است؟

۷.آیا کودک شما بی نطم و فراموشکار است؟

۸.آیا تعقیب مکالمات برای کودک شما دشوار است؟

APD اغلب به درستی درک نمی شود چون که بیشتر علایم APD ممکن است همچنین در سایر اختلالات; از قبیل اختلالت یادگیریLD٬ اختلال توجه و بیش فعالی ADHD و حتی افسردگی نیز مشاهده گردد.

علل اختلال پردازش شنواییAPD

اغلب علل این اختلا ناشناخته است. مدارکی وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از عوامل ; ضربه مغزی٬ مسمویت و عفونت های مزمن گوش می تواند در بروز این اختلال موثر باشد. پاهی اوقات چندین علل وجود دارد.

تشخیصاختلال پردازش شنواییAPD

اگر شما احساس می کنید که کودک شما در صحبت با دیگران مشکل شنیدن و یا درک دارد٬ یک سنجش شنوایی برای کودکتان انجام دهید٬ فقط ادیولوژیستها هستند که می توانند اختلال پردازش شنوایی را تشخیص دهند.ادیولوژیستها ۵ نواحی دارای مشکل اصلی در کودکان APD (اختلال پردازش شنوایی مرکزی) را جستجو می کنند:

۱.مشکل در شنوایی فضایی: این زمانی است که کودک نمی تواند در محیطی که نویز وجود دارد تمرکز کند٬ کلاس های درس پرسرو صدا و بزرگ می تواند بسیار ناامیدکننده باشد.

۲.مشکل در حافظه شنیداری: این زمانی است که کودک در یادآوری اطلاعات مانند دستوالعمل ها٬ لیست ها و یا مشکلات مطالعه کردن داشته باشد که این میتواند آنی باشد (من نمیتونم در حال حاضر آن را به یاد بیاورم) و یا تاخیری (من نمی توانم آن را به یاد بیاورم وقتی که بعدا به آن نیاز داشته باشم).

۳.مشکلات تمیز شنیداری: این زمانی است که کودک در تمایز تفاوت بین کلمات و یا صداهایی که مشابه هستند٬ مشکل دارد.(COAT/BOAT or CH/SH) این ممکن است بر عملکرد پیروی کردن از دستورالعمل ها و خواندن و هجی کردن و نوشتن مهارت ها بین دیگران تاثیر بگذارد.

۴.مشکل توجه شنیداری: این زمانی که کودک نمی تواند تمرکز خود را روی شنیدن طولانی نگه دارد تا وظیفه یا نیازهایش را کامل کند.(مانند گوش دادن به سخنرانی در کلاس مدرسه). کودکان با CAPD (اختلال پردازش شنوایی مرکزی) اغلب در حفظ تمرکز٬ در گرایش و انگیزه مشکل دارند.

۵.مشکل پیوستگی شنیداری: این زمانی است که وظایف شنیداری سطح بالا مشکل هستند. مهارت پیوستگی شنیداری٬ یک مداخله ای از مکالمات٬ درک معما یا درک مسایل ریاضی که نیاز به سطح زبانی و پردازش شنیداری بالا دارد را ترسیم می کند.

از آنجا که اغلب چندین تست برای کنترل APD انجام می شود. لازم است که کودک حداقل ۷یا ۸ ساله باشند. بیشتر کودکان تا این سن تشخیص داده نمی شوند.

کمک کردن به  کودکتان

سیستم شنوایی کودک تا ۱۵ سالگی به طور کامل رشد نمی کند. بنابراین بیشتر کودکان مبتلا به APD در طول زمان از لحاظ مهارت ها بهتر رشد می کنند. زمانی که سیستم شنیداریشان بالغ می شود. در حالی که معالجه یا درمان شناخته شده برای درمان گفتار و زبان وجود ندارد. استفاده از وسایل کمک شنیداری می تواند به کودک در دریافت صداها و گسترش مهارت های ارتباطی بهتر کمک کند.

یک سیستم FM ٬ نوعی از وسیله کمک شنیداری است که نویز محیط را کاهش می دهد و باعث تقویت صدای گوینده می شود. بنابراین کودک می تواند صدا را درک کند. در سیستم FM٬ گوینده یک میکروفون کوچک دارد و انتقال دهنده که یک سیگنال الکتریکی به دریافت کننده وایرلس می فرستد که کودک روی گوش و یا هر جایی از بدنش قرار می دهد که پرتابل(قابل حمل و نقل) بوده و می تواند در محیط های کلاسی مفیید باشد.یک بخش مهم در موثر بودن بودن سیستم FM٬ درمان مداوم با متخصص گفتار و زبان است که به کودک در گسترش مهارت شنیداری و و گفتاری کمک خواهد کرد. متخصص گفتار و زبان و یا ادیولوژیستها ممکن است برنامه های خصوصی توصیه کنند. چندین برنامه کمکی که با کامپیوتر انجام میشود برای کودک با APD وجود دارد که اساسا به مغز کمک می کند تا پردازش بهتری از صداها در محیط شلوغ ایجاد کند. برخی مدارس این برنامه ها را پیشنهاد می کنند. بنابرین اگر کودک شما APD دارد از مسیولین مدرسه درباره آنچه که برای این کودکان در دسترس است٬ بپرسید.

در خانه

کودکان با APD اغلب در دنبال کردن دستوالعمل ها مشکل دارند٬ بنابراین این پیشنهادات ممکن است کمک کننده باشد.

 • نویز زمینه را تا حد امکان در مدرسه و محیط خانه کاهش دهید.
 • کودک را مجبور کنید زمانی که شما صحبت میکنید به شما نگاه کند.
 • از جملات ساده و رسا استفاده کنید.
 • باسرعت آهسته و کمی بلندتر صحبت کنید
 • از کودکتان بخواهید تا دستوالعمل ها را پشت سر شما تکرار کند و تکرار کردن را ادامه دهد تا زمانی که دستوالعمل ها را کامل کند.
 • برای دستوالعمل هایی که قرار است بعدا کامل شود٬ نوشتن یاد داشتی برای یادآوری٬ پوشیدن ساعت میتواند کمک کننده باشد.
 • این ممکن است برای یک کودک با APD ناامیدکننده باشد که در محیط نویزی باشد و نیاز به گوش کردن به صدا داشته باشد.

به کودکتان آموزش دهید که در محیط های نویزی باید تمرکز کند و به محیط های ساکت تر برود زمانی که شنیدن ضروری است.

سایر عواملی که ممکن است کمک کننده باشد:

 • برای کودکتان یک محیط مطالعه آرام فراهم کنید نه میز آشپزخانه
 • یک زندگی منظم و آرام داشته باشید
 • کودکتان را به عادت خوب در خوردن و خوابیدن تشویق کنید
 • احترام به نفس در کودکتان ایجاد کنید.
 • کارهای روزمره منظم و قابل انعطاف شامل نگهداری تمییز اتاق و میز را برای کودک تعیین کنید.

در مدرسه

این مهم است که افرادی که مسیولیت مراقبت از کودک را برعهده دارند درباره APD شناخت داشته باشند. از گفتن در مورد APD به معلمان و دیگر مسیولین مدرسه و اینکه چطور ممکن است بر روند یادگیری تاثیر بگذارد٬ اطمینان حاصل کنید. کودکان با اختلال پردازش شنواییAPD به طور ویژه در بانه تحصیلی خاصی قرار نمی گیرند اما شما خود به عنوان والدین کودک مبتلا به اختلال پردازش شنواییAPD  ممکن است که متوجه شوید که کودکتان برای ۵۰۴ برنامه واجد شرایط باشدکه از طریق مدرسه محدود شده که این مطرح کننده نیازهای خاص برای کلاس درس می باشد.

برخی موارد که ممکن است کمک کننده باشد:

 • تغییر نقشه محیط٬ بنابراین کودک شما می تواند در ردیف جلوی کلاس درس بنشیند یا اینکه پشتش به پنجره باشد.
 • کمک های درسی مانند یک نوار ضبط شده یا یادداشت هایی که می تواند به صورت آنلاین قابل مشاهده باشد.
 • برنامه های کامپیوتری طراحی شده برای کودکان با اختلال پردازش شنواییAPD

تماس های منظمی با مسیولین مدرسه درباره برنامه کودکتان داشته باشید.یکی از مهمترین چیزی که هر دوی والدین و معلم ها باید انجام دهند ٬ این است که واقعیت وجود APD را بپذیرند. علایم و رفتار ها چیزهایی نیستند که کودک قادر به کنترلش باشد. آنچه که کودک مبتلا به APD میتواند کنترل کند: تشخیص مشکلات مرتبط با APD و استفاده از استراژدی های توصیه شده در مورد خانه و مدرسه می باشد.

حرکتی مثبت جهت اختلال پردازش شنوایی

یک گرایش مثبت و قابل انعطاف و احترام به نفس سالم در یک کودک با اختلال پردازش شنواییAPD میتواند حیرت انگیز باشد. کودکان مبتلا به APD می توانند پیشرفت کنند و به اندازه سایر همکلاسی هایشان موفق باشند.نسخه برداری از استراژدی ها و تکنیک های یادگرفته شده در گفتاردرمانی میتواند کمک کننده باشد.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of