سمعک های ریسوند
استفاده از سمعک

استفاده از سمعک و نکاتی برای عادت پذیری به آن

عادت پذیری به استفاده از سمعک

خیلی از افراد نیز مثل شما از این پس برای بهبود وضعیت شنیداری خود باید از این وسیله ی کمک شنوایی ظریف اما بسیار سودمند استفاده کنند، حتی کودکانی با سنین کم که نمی دانند این وسیله چیست! پس از اینکه باید این ابزار را برای کمک به سیستم شنوایی خود به کار بگیرید، خوشحال باشید زیرا پس از مدتی همه چیز به حالت قبل بر می گردد و تمامی اصوات محیط را با کیفیتی خوب خواهید شنید.استفاده از سمعک نیز همانند هر وسیله ی دیگر دارای روش ها و نکات مخصوص به خود می باشد و ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور و از طریق چه تکنیک هایی در مدتی کوتاه به این وسیله عادت کنید و انرا به عنوان یکی از وسایل شخصی خود دوست داشته باشید.

نکاتی برای استفاده از سمعک

  • به محض اینکه آنرا در داخل یا پشت گوش بگذارید با حجم وسیعی از صداهایی که مدتی بود به وضوح نمی شنیدید روبه رو خواهید شد و یادتان میاید که عجب دنیای شلوغ و پر سر و صدایی است!! چون مدتی اصوات را به میزان و شدت کم می شنیدید، امکان دارد حس کنید که پس از استفاده از سمعک صداها بسیار بلند هستند ولی نگران نباشید، بر اساس ویژگی عادت پذیری انسان به شرایط جدید، شما به این دنیای پر سر و صدای جدید هم عادت می کنید و این صداها برایتان عادی خواهد شد ، درست مثل قبل.
  • آهسته و پیوسته. باید به آهستگی گوش و سیستم شنوایی خود را به شرایط جدید وفق دهید و روزانه مطابق با دستور و راهنمایی ادیولوژیست استفاده از سمعک را جدی بگیرید و یکی دو ساعت به کمک آن بشنوید . به تدریج قادر خواهید بود تا صداهای با فرکانس پایین یا صحبت دیگران در محیط های شلوغ را هم بشنوید . به مرور قادر خواهید بود که صداهای مختلف در محیط های مختلف را بشنوید . پزشک برنامه ی زمان بندی برای تطبیق تدریجی گوش شما و نحوه ی استفاده از سمعک ارائه می دهد و رعایت نمودن این برنامه بسیار مهم است زیرا در هر روز مقداری به مدت به کار گیری این وسیله افزوده می گردد.
  • این نکته را در نظر بگیرید که تغییر دادن شیوه ی زندگی زمان می برد، برای مثال اگر شما مدت زیادی دچار کم شنوایی شده باشید، سکوت بخشی از شیوه ی زندگیتان شده است ولی نگران نباشید زیرا کم کم با استفاده از سمعک به صداهای جدید عادت می کنید و این اصواتی که تا به حال نمی شنیدید تازگی خود را از دست می دهند و همه چیز به روال عادی بر می گردد. اصلا نگران نباشید زیرا این واکنش ها کاملا طبیعی است و ااین صداها برای بیشتر افراد تازگی دارد، به یاد داشته باشید که برای عادت پذیری به استفاده از سمعک باید زمان کافی سپری شود.
  • در اولین باری که سمعک را بر گوش خود قرار می دهید، توقع نداشته باشید که وضعیت شنداری شما سریعا به حالت قبل بر گردد . این بهبود یافتن تدریجی و نیازمند وقت است .پس برای کسب نتیجه ی ایده آل خود صبور باشید.
  • در اولین دفعه ی استفاده از سمعک امکان دارد که صدای خودتان را نیز زمانی که با دیگران صحبت می کنید، بلند تر بشنوید و به فرض اینکه ادیولوژیست مطابق با میزان افت شنوایی شما با دقت سمعک را تنظیم کرده باشد، این حالت طبیعی است و به مرور برایتان عادی می شود و دیگر به آن توجه نخواهید کرد ولی اگر پس از چند هفته باز هم این حالت ازار دهنده را تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

سوت کشیدن سمعک

به طور معمول اگر در هنگام استفاده از سمعک، صدای سوت زدن را بشنوید دو علت وجود دارد:

  • صداي تقويت شده توسط این وسیله، مجدداً توسط ميكروفن جمع آوري شده و دوباره تقويت می گردد و باعث ایجاد چنین صدایی شبیه سوت می شود كه آن را فيدبك اكوستيكي مي نامند. دقت کنید که کاملا طبیعی است که سمعك در حين گذاشتن و يا برداشتن از گوش سوت بكشد و این نشانه روشن بودن آن است.
  • اگر اشیا را به میکروفون این وسیله خیلی نزدیک نمایید- مانند قرار دادن سر روي بالش – سوت مي زند و اين حالت نيز طبيعي است.
  • اما وقتی که آن در گوش شما قرار دارد و در حين استفاده از سمعک در طول روز، سوت بزند، این حالت غیر طبیعی است و باید مجددا توسط پزشک تنظیم شود و ایراد آن رفع گردد .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of