سمعک های ریسوند
سمعک برای کودکان

بهترین نوع سمعک برای کودکان چیست

خریداری بهترین نوع سمعک برای کودکان مبتلا به کم شنوایی

در هر سنی که باشید امکان دارد که به کم شنوایی مبتلا شوید و در این صورت برای بهبود وضعیت شنیداری خود بایدد از وسایل کمک شنوایی استفاده نمایید اما برخی از انسانها از همان بدو تولد و یا در سنسن کودکی دچار اختلالات شنوایی می شوند و در این صورت با انجام آزمایشات و معاینات دقیق باید توسط ادیولوژیست یا پزشک متخصص بهترین نوع سمعک برای کودکان تجویز گردد. توانبخشی شنوایی مجموعه ای است از خدمات و اقداماتی خاص که برای فراهم نمودن ارتباط دریافتی و بیانی در ایده آل ترین حالت برای افراد مبتلا به اختلالات شنوایی انجام می گیرد. در این مجموعه آموزش هایی برای ارتقا مهارت های بیانی و دریافتی و شنوایی جهت صداسازی به افراد داده می شود . امکان دارد که با تجویز پزشک سمعک برای کودکان تجویز شود، که این امر در واقع آغاز روند بهبود اختلال کم شنوایی در کودک است.

خانواده و اطرافیان فردمبتلا موثر ترین افراد در زندگی ان شخص هستند و باید بپذیرند که فرزند آنها دارای مشکل کم شنوایی شده است و در پروسه ی توانبخشی کودک کم شنوا همکاری نمایند. نحوه ی برخورد با فرد مبتلا از مهم ترین مواردی است که باید به بهترین شکل صورت بگیرد. در صورت تجویز سمعک برای کودکان خانواده موطف است که به کودک کمک نماید تا روند عادت پذیری وی به این وسیله سرعت یافته و به راحتی بتواند از ان استفاده کند . در صورتی که خانواده و اطرافیان و حتی دوستان خردسال کودک رفتار و برخورد مناسبی با وی نداشته باشند زمینه های ایجاد اضطراب، افسردگی، فقدان اعتماد به نفس و پرخاشگری در وی به وجود خواهد آمد. بنابراین خانواده هایی که سمعک برای کودکان و فرزندان آنها تجویز شده است، باید بیش از پیش به کودک و رفتارهای دیگران با وی و هم چنین بهداشت روانی او توجه کنند و استفاده از وسایل کمک شنوایی را جدی بگیرند.

به ویژه کودکان خردسال که در سنین رشد و یادگیری هستند قطعا نیاز دارند تا از طریق صحیح شنیدن محیط پیرامون خود و گفتار دیگران را درک کنند و زمانی که سمعک برای کودکان کم شنوا استفاده شود دستیابی به این درک را که موجب رشد و تعالی او خواهد شد، فراهم می سازد. از جمله عوامل موثر در روند تربیت شنوایی کودک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزان همکاری فرد کم شنوا، میزان و کیفیت همکاری والدین و خانوده ی آن شخص، میزان افت شنیداری، سن شروع و تشخیص اکم شنوایی، سن شروع آموزش تربیت شنوائی

نشانه های کم شنوایی و تشخیص نیاز جهت تهیه سمعک برای کودکان

اطلاع از نشانه های افت شنوایی در نوزادان و کودکان خردسال باعث تشخیص به موقع توسط والدین و مراجعه در زمان مناسب به پزشک می باشد و این موضوع بسیار اهمیت دارد. پس از مراجعه به کلینیک های شنوایی سنجی معتبر و انجام معاینات در صورت لزوم با راهنمایی و صلاحدید ادیولوژیست بهترین نوع سمعک برای کودکان تجویز می گردد. یکی از اولین نشانه های کم شنوایی در خردسالان عدم واکنش نشان دادن به محرکات محیطی است، صداهای محیط، ملودی اسباب بازی ها و صدای پدر و مادر و غیره مواردی هستند که توجه کودکان را جلب می کند اما در صورتی که کودک به این موارد پاسخ ندهد و یا با تاخیر پاسخ بدهد، پدر و مادر باید توجه بیشتری داشته و علت را بیابند. لازم به ذکر است که اقدامات مربوط به توانبخشی شنیداری و تهیه سمعک برای کودکان باید تا قبل از سن دو سالگی انجام شود و هر چه زودتر فرایند درمانی آغاز گردد زیر کودک در این سن در حال زبان آموزی و کشف محیط اطراف از طریق آوا و اصوات می باشد . هر چه وسایل کمک شنوایی و سمعک زودتر تجویز شود و اقدامات تربیت شنوایی کودکی که دچار کم شنوایی است سریع تر انجام گیرد، احتمال بهبود افزایش می یابد. بهترین نوع سمعک برای کودکان سمعک های پشت گوشی می باشد که با انواع قالب ها قابل تجویز بوده که از مواد نرم ساخته می شوند. با افزایش سن کودک می توان قالب آنرا مجدد در سایز بزرگتر ساخت و با بزرگتر شدن فرد می توان از انواع داخل گوشی که دید کمتری دارند استفاده نمود .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of