سمعک های ریسوند
بیماری های گوش خارجی

بیماری های گوش خارجی

بیماری های گوش خارجی را بشناسید

همانطور که در مقاله ی قبلی با عنوان بیماریهای گوش میانی اطلاعاتی را برای شما بازدید کنندکان محترم در این خصوص ارائه دادیم، در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی سایت سمعک قلهک می خواهیم به ارائه ی اطلاعاتی مفید درباره ی انواع بیماریهای مربوط به گوش خارجی انسان بپردازیم و اگر نشانه های چنین مشکلاتی را در خود مشاهده کردید سریعا به پزشک شنوایی سنجی و یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید تا اقدامات لازم برای بهبود هر چه سریعتر صورت پذیرد. بهر حال این عضو بسیار مهم از بدن انسان نیز همانند سایر اعضا ممکن است دچار اختلالات شود ولی هیچ جای نگرانی نیست زیرا با پیشرفت روز افزون علم پزشکی تمام بیماری های مربوط به این قسمت قابل کنترل و درمان هستند.

  • اختلالات بد شکل بودن گوش خارجی

این اختلال امکان دارد به صورت مادر زادی و از ابتدای تولد در کودک وجود داشته باشد و یا در سنین بالاتر بر اثر سانحه یا ضربه به وجود آید و موجب بدشکلی این ناحیه شود . برخی از کودکان با ناهنجاری های مادرزادی نظیر اندازه های خیلی کوچک و یا ناقص و شکل نگرفته و حتی عدم یکسان بودن اندازه ی دو گوش خارجی به دنیا می آیند . برای درمان این اختلالات از جراحی های زیبایی استفاده می شود.

  • اوتیت خارجی

در این بیماری پوست مربوط به قسمت کانال عفونت می کند و عامل اصلی ان وجود باکتری و قارچ در آن ناحیه است و دارای نشانه هایی مثل خارش، درد و ترشح می باشد. پزشک متخصص با استفاده از اتوسکوپ به طور دقیق این ناحیه را بررسی کرده و در صورت قرمز، متورم یا چرکی بودن گوش خارجی از انواع آنتی بیوتیک ها در قالب قطره برای درمان استفاده می نماید.

  • بیماری سرومن فشرده

این اختلال مربوط است به زمانی که سرومن یا موم که توسط غدد موجود در بخش بیرونی کانال ترشح می شود، به داخل کانال منتقل شود و در آن ناحیه فشرده شود . این امر موجب ایجاد کم شنوایی می گردد و یکی از مهم ترین دلایلی که چننی حالتی به وجو می اید استفاده از گوش پاک کن و سایر ابزار های پاک کننده است که موجب می شود سرومن از گوش خارجی به داخل کانال انتقال پیدا نماید. از جمله علایم تجمع جرم یا موم در این ناحیه عبارتند از :

کم شنوایی جزیی، احساس پری یا کیپ شدن، احساس درد و شنیدن صدای وزوز

برای درمان سرومن فشرده، پزشک متخصص با استفاده از روش های متدوال ساکشن جرم های فشرده شده را خارج نموده و آنرا شستشو می دهد.

  • اختلال گوش شناگر

یکی دیگر از بیماری های گوش خارجی می باشد و در صورتی که در حین حمام کردن و یا شنا، آب به قسمت کانال وارد شود و به هر دلیلی در آن قسمت باقی بماند موجب مرطوب شدن آن ناحیه و ایجاد شرایط مساعد برای رشد باکتری ها و ابتدا به عفونت خواهد شد. در این صورت بیمار با نشانه هایی از جمله دردناک و حساس شدن در زمانی که این ناحیه را لمس می کند، تورم و ترشح زیاد، احساس انسداد یا خارش مواجه می گردد و باید سریعا به پزشک مراجعه نماید.

  • استئومای کانال گوش خارجی

این اختلال منجر به ایجاد یک توده استخوانی در نزدیکی پرده صماخ است و تا زمانی که مشکلی در شنیدن ایجاد نکند نیاز به برداشتن آن نیست. اکثر شناگرانی که در ابهای سرد شنا می کنند با این مشکل مواجه می شوند.

  • گیر کردن جسم خارجی

کودکان به دلیلی بی اطلاعی خود ممکن است که اجسامی مثل مهره، نوک مداد و حبوبات را در گوش خود فرو کنند . اگر چنین اتفاقی برای فرزند شما افتاد سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

 اگزمای گوش، یکی از شایع ترین بیماری های گوش خارجی

خارش شدید در این ناحیه بر اثر آلرژی و یا باکتری ایجاد می گردد و در واقع پوست کانال دچار درماتیت و التهاب میشود و در اکثر موارد از نوع درماتیت سبورئیک و به همراه پوسته پوسته شدن فراوان می باشد . داشتن یک رژیم غذایی مناسب که عاری از مواد آلرژی زا و غذاهای چرب، قند و نشاسته، کربوهیدرات و شکلات باشد روند درمان را کوتاه تر می کند. پزشک با ارائه ی راهکار مناسب برای درمان خارش گوش خارجی و استفاده از قطره ها مثل کورتیزون به بهبود بیماری کمک می نماید . پس حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و از مصرف خودسرانه ی هر گونه دارو بپرهیزید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of