سمعک های ریسوند
ضرر های خروپوف

کم شنوایی بر اثر خروپوف

کاهش  یا ایجاد کم شنوایی به دلیل اختلالات خواب

دانش پژوهان از نقش اختلالات خواب در بروز اختلالات شنوایی پرده برداشتند . به گزارش خبرگزاری مهر ، در حالی که پیش از این ، مشخص شده بود آپنه خواب موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت می شود ، یافته های جدید حاکی از آن است که مشکلات شنوایی نیز در برخی موارد از اختلالات خواب نشات می گیرد.

دکتر (( آمیت چوپرا )) مجری این تحقیقات از مرکز پزشکی آبانی در نیویورک می گوید : آپنه خواب ، توقف موقتی تنفس در حین خواب است که در برخی موارد ناشی از انسداد راه های هوایی فوقانی توسط لرزه های بزرگ شده است که موجب تولید خرو پف های با صدای بلند و تلاش برای تنفس می شود . چوپرا و همکارانش آپنه خواب را با شاخص (( آنپه – کاهش شدید جریان هوا )) ارزیابی کردند که شدت آنپه خواب را بر اساس تعداد وقوع انسداد کامل هوا در هر ساعت از خواب در نظر می گیرد. شاخص آپنه – کاهش شدید جریان هوا و ضعیفی است که در آن بیش از ۱۵ انسداد تنفسی در ساعت روی می دهد.

در باره آپنه خواب و مشکلات کم شنوایی

این دانش پژوهان بر بررسی ۱۳ هزار و ۹۶۷ نفر نشان دادند آپنه خواب به طور مستقلی با مشکلات شنوایی در هر دو فرکانسهای بالا و پایین مرتبط است . آنها در تلاش برای شناسایی دلایل احتمالی از دست رفتن شنوایی به این نتیجه رسیدند. بیماران ابتلا به آپنه خواب بیشتر در خطر ابتلا به بیماریی مانند بیماری قلبی و دیابت هستند و یافته های این محققان نشان می دهد آپنه خواب با افزایش خطر مشکلات شنوایی نیز مرتبط است . این تحقیقات نشان داد: آپنه خواب به طور مستقل با ۳۱ در صد افزایش در اختلال شنوایی فرکانس بالا ، افزایش ۹۰ در صد در اختلال شنوایی فرکانس پایین و افزایش ۳۸ در صدی در اختلال شنوایی در هر دو فرکانس بالا و پایین مکرتبط است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of