سمعک های ریسوند
دارو های مضر برای وزوز گوش

دارو های مضر برای وزوز گوش

داروهای مضر برای وزوز گوش را بشناسید

– سالیسیلات ها

برخی از انواع داروهایی که در این دسته قرار می گیرند موجب افزایش وزوز گوش و کاهش شنوایی می شوند هر چند که این اثرات موقتی است و پس از مدتی درمان خواهد شد . مصرف آسپرین در دوز بالا می تواند تاثیرات سمی داشته باشد زیرا در دسته اتوتوکسیک ها قرار می گیرد و اثرات وستیبولار را ایجاد می نماید. میزان کاهش شنوایی ای که توسط این دارو ایجاد می شود از خفیف تا متوسط بوده و باعث ایجاد علایم کم شنوایی flat در هر دو گوش می شود . این دارو یکی از شایع ترین دلایل به وجود آمدن اختلالات وزوز در کودکان می باشد و در افراد بزرگسال پس از مصرف شش تا هشت گرم آسپرین در روز به وجود می آید. وزوز که به علت مصرف آسپرین اتفاق می افتد در فرکانس بالا KHz9-7 بوده و ماهیت صدادار یا tonal دارد و اولین علامت اتوتوکسیسیتی با سالیسیلات هاست. اگر مصرف آسپزین زیاد باشد می تواند موجب افت شنوایی در گوش شود که با افزایش مقدار مصرف افت شنوایی شدید تر خواهد شد.

–   آمینوگلیکوزیدها

جنتامایسین در دسته ی آنتی بیوتیک های اتوتوکسیک قرار دارد که مصرف زیاد آن می تواند منجر به کاهش شنوایی در فرکانس های بالا شود . این نوع افت شنوایی از نوع دارویی می باشد و مصرف آن در دوز و غلظت های بالاتر، ابتدا موجب بروز علائم وستیبولار و سپس با تداوم استعمال کاهش شنوایی گوش ظاهر می شود.

داروی کانامایسین برخلاف جنتامایسین ابتدا بخش حلزونی را درگیر می سازد و پس از تزریق امکان دارد که علایم کم شنوایی ظاهر شود و در برخی موارد این علایم با وجود قطع و عدم مصرف هم چنان پا بر جا می ماند. یکی از مشتقات کانامایسین دارویی به نام آمیکاسین می باشد که دارای اثرات توکسیسیتی بر روی بخش حلزونی است ولی تاثیر منفی آن از جنتامایسین کمتر است.

نئومایسین امروزه به صورت موضعی در گوش داخلی تجویز می گردد زیرا اگر به صورت دهانی جذب گردد، می تواند بر روی سیستم شنوایی و کلیه ها تاثیرات منفی بگذارد . به این صورت آثار منفی آن به حداقل خواهد رسید.

اثر داروهای آنتی بیوتیک بر گوش

آریترومایسین : متاسفانه تاثیرات منفی ای که این دارو بر روی سیستم شنوایی می گذارد می تواند غیر قابل جبران باشد و برای همیشه باقی بماند برای مثال اختلالات وزوز و کاهش شنوایی حسی عصبی . اگر دارای بیماری های اختلال کبد و کلیه هستید قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

کینین : دارویی است که برای پیشگیری از مالاریا و آرتریت روماتوئید تجویز می گردد و متاسفانه همانند سالیسیلات ها دارای اثرات منفی ایجاد وزوز گوش و کاهش شنوایی و سرگیجه می باشد.

تاثیر داروهای ضد سرطان بر سیستم شنوایی و گوش

سیسپلاتین: این دارو در شیمی درمانی سرطان به کار می رود و دارای آثار درمانی خوبی بر روی کانسرهای بیضه، تخمدان، گردن رحم، پستان،پروستات و برخی سرطان های سر و گردن است.  اثرات اتوتوکسیک آن کمتر از آمینوگلیکوزید ها می باشد و اثرات آن از ۲ تا ۷ روز پس از مصرف ایجاد می شود ولی چون در دور های مشخص شده و در فواصل طولانی استفاده می گردد مشکلات حاد برای گوش و سیستم شنوایی که غیر قابل برگشت به حالت اولیه باشند را ایجاد نخواهد کرد .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of