سمعک های ریسوند
دیپلاکیوسیس یا دوبار شنیدن

دیپلاکیوسیس یا دوبار شنیدن Diplacusis

دیپلاکیوسیس یا دوبار شنیدن یک نوع از مشکل شنوایی می باشد.سیستم شنوایی ما یک مکانیسم پیچیده و شگفت انگیز می باشد که  صدا را جمع آوری و پردازش می کند و سپس آن را به صورت صدای قابل پردازش منتقل می کند. در هر زمانی٬ گوش هایمان انواع مختلفی از صداها شام٬ وغ وغ کردن سگ ها٬ سر و صدای همسایه٬ ماشین چمن زنی٬ جیر جیر پرندگان٬ خنده بچه ها٬ صدای خش خش کردن عبور ماشین ها در بزرگراه نزدیک. بر اساس همه این اطلاعات ورودی٬ مغز ما تصمیمات متفاوتی را می گیرد.

برای بیشتر بخش ها٬ گوش ما صداها را با زیر و بمی کمی متفاوت می شنود و اگر آن ها در زیر و بمی بهم نزدیک باشندمغز آن ها را به عنوان یک صدا تشخیص می دهد. یک نوع از کاهش شنوایی وجو دارد که سبب می شود افراد صداها را بسیار متفاوت تر از آن صدایی که به وجود آمده بشنوند. یک تجربه دو صدایی که دیپلاکیوسیس و گاهی اوقات دو شنیدن نامیده می شود.

دیپلاکیوسیس چیست؟

بر طبق مطالعه اخیر٬ دیپلاکیوسیس یک بدشکلی در درک می باشد که به موجب آن صدای یکسان به شکلی درک می شود که انگار زیر و بمی متفاوتی دارد و بستگی به این دارد که در گوش راست یا چپ ارایه شده باشد.همانطور که شما تصور می کنید٬ این احساس مخرب بوده و در افرادی که آن را تجربه میکنند مشکل ساز می باشد.بر طبق عقیده متخصصان مراقب سلامتی٬ دیپلاکیوسیس زمانی اتفاق می افتد که یک گوش کاهش شنوایی بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد.

انواع مختلفی از دیپلاکیوسیس وجود دارد:

Diplacusis dysharmonica: متداول ترین نوع دیپلاکیوسیس می باشد. زمانی اتفاق می افتد که صدا در یک گوش به صورت نرمال درک شده اما با زیر و بمی متفاوتی در گوش دیگر شنیده می شود.

Diplacusis binauralis: زمانی اتفاق می افتد که فرد یک صدای یکسان را به شکل متفاوتی در هر گوش می شنود. مثلا یک گوش ممکن است صدایی را در زیر و بمی مختلف یا زمان متفاوتی نسبت به گوش دیگر بشنود.

Diplacusis echoica: زمانی اتفاق می افتد که تنظیم زمان صداها در هر گوش کمی متفاوت است. به عنوان نتیجه٬ فرد صدای یکسان را مکرر و به صورت اکو می شنود.

Diplacusis monaural: زمانی اتفاق می افتد که یک گوش صدای یکسان را به صورت دو صدای متفاوت می شنود.

علت دیپلاکیوسیس چیست؟

افرادی که دیپلاکوسیس دارند معمولا آن را به صورت ناگهانی بعد از قرارگیری در معرض نویز بلند٬ با عفونت گوش یا ترومای سرحس می کنند. همانطور که شما تصور می کنید افراد موسیقیدان به آسانی این شرایط را نسبت به بقیه افراد حس می کنند چون گوش هایشان نسبت به زیر و بمی و صدا حساس است. علاوه بر شنیدن دوتایی٬ افراد مبتلا به دیپلاکیوسیس همچنین ممکن است یک وزوز یا نویز نامشخص در گوش متاثر داشته باشند.

دیپلاکیوسیس ممکن است به وسیله آسیب به گوش داخلی ایجاد شود:

نتیجه ای از کاهش شنوایی ناشی از نویز٬ ضربه به سر٬ داروهای خاص٬ دیپلاکیوسیس همچنین ممکن است توسط یک انسداد در گوش شنیده شود که این انسداد یا گرفتگی ممکن است در نتیجه عفونت گوش٬ پر شدن سینوس٬وکس اضافه گوش و یا تومور ایجاد شود.

درمان:

اگر دیپلاکیوسیس شما در نتیجه یک انسداد ایجاد شده باشد٬ شنوایی شما ممکن است به حالت نرمال برگردد زمانی که انسداد از بین رود یا عفونت برطرف شود.دیپلاکیوسیس ایجاد شده در اثر کاهش شنوایی حسی-عصبی دایمی می باشد اما ممکن است با سمعک یا کاشت حلزون برطرف شود. اگر شما علایم دیپلاکیوسیس را دارید یا به از دست دادن حس شنوایی خود مشکوک هستید٬ زمانی را برای دیدن یک متخصص سلامت گوش اختصاص دهید. این افراد می توانند تست ساده و آسان را فراهم کنند دوره درست از عملکرد را مشخص کنند.

 

 

 

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of