سمعک های ریسوند
روش تنظیمی سمعک اتیکن مدل گایا

روش های تنظیمی سمعک Gaia

روش های تنظیم سمعک Gaia

سمعک گایا از میان روش های تنظیمی مختلفی که موجود است به انتخاب ۵ نوع روش فیتینگ پرداخته که یکی از آنها منحصراً بر اساس راحتی بیمار است که روش گایا نامیده شده است.

همچنین سمعک Gaia دارای چهار روش تنظیمی شناخته شده دیگر نیز می باشد.

  • روش گایا

روش تنظیمی گایا

روش از پیش تعیین شده گایا یک روش تنظیمی نوین مبتنی بر راحتی فرد استفاده کننده است . این روش ، بلندی صدا را بدون ازبین بردن قابلیت فهم گفتار، چه در محیط آرام و چه در محیط شلوغ افزایش می دهد.

مطالعات و بررسی های داخلی نشان داده که روش مبتنی بر راحتی،تاثیرات سوئی بر درک گفتار نداشته و بلکه درک گفتار را آسان می سازد.

مسطح کردن پاسخ فرکانسی، کاهش نقطه زانویی تراکم، افزایش Release time در حین ثابت نگه داشتن Attack time، همه میزان راحتی شنوایی فرد را بالا می برند. در ضمن آهسته تر خارج شدن سمعک از تراکم در هر ۲ کانال فرکانس های بالا و پائین رخ می دهد.

روش تنظیمی سمعک Gaia راحتی شنوایی را  به طور عمده در شرایط شلوغ و پر سر و صدا نشان می دهد.

این مسئله، گایا را برای افراد مبتلا به افت شنوایی حسی- عصبی نزولی یا افرادی با زندگی فعال اجتماعی و پر از چالش های صوتی، یا کسانی که راحتی برای آنها در درجه اول اهمیت قرار دارد ایده آل می سازد.

ART) Adaptive Release Time)

برای افزایش هرچه بیشتر کیفیت صدا و راحتی فرد، سمعک Gaia از Release Time تطبیقی استفاده می کند.

ART به صورت اتوماتیک بهترین Release Time را در شرایط شنیداری مختلف تعیین می کند.

از آنجا که نمی توان فقط یک Release Time را برای تمامی محیط های شنیداری به کار بست، گایا بسته به محیط شنیداری، بطور اتوماتیک زمان بین ۶۴۰ تا ۲۵۶۰ میلی ثانیه انتخاب می کند. یک سیگنال ساکن پایدار بطور اتوماتیک Release Time را طولانی می کند ولی در محیطی که تغییرات پویای زیادتری دارد، برعکس عمل می نماید. این پاسخ منعطف توازن فوق العاده ای را بین کیفیت صدا و راحتی در تمام زمانها پدید می آورد.

  • روش ASA2

ASA2 یکی از روش های منحصر به فرد کمپانی اتیکن است که برای فراهم سازی قدرت درک گفتاری بالا ابداع شده است.

روش تنظیمی ASA به طرق زیر حداکثر درک گفتاری را تضمین می کند.

  • قابلیت تنظیم در ۷ باند فرکانسی
  • Syllabic compression در فرکانس های پائین
  • بهره تطبیقی در فرکانس های بالا(adaptive Gain)

معمولاً اصوات با فرکانس های بم، باعث Mask گفتار و فرکانس های زیر می شوند. روش ASA2 با استفاده از عملکرد سریع سیستم تراکمی در فرکانس های بم از Mask گفتار جلوگیری می کند.

این مسئله بلندی واکه های صدا دار (Vowels) و نویز زمینه را که دارای فرکانس های بم هستند، کنترل می نماید. در نتیجه با کاهش Mask روبه بالای گفتار، واکه های بی صدا(consonants) که دارای فرکانس های زیر می باشند با وضوح بیشتری شنیده می شوند.

روش ASA2 برای حفاظت و شنیده شدن واکه های بی صدا و پر فرکانس گفتاری (consonants) ، هنگام تغییرات کوتاه مدت گفتار، تقویت خطی و هنگام تغییرات طولانی مدت گفتار ، سیستم تراکمی اعمال می نماید.

Attack time در کانال فرکانس های بالا، نسبتاً سرعت آهسته دارد که باعث می شود شنوایی و راحتی فرد استفاده کننده همزمان با هم فراهم شود به بیان دیگر در روش ASA2 در کانال فرکانس های پایین،Syllabic Compression با

Fast attack time (سریع) و در کانال فرکانس های بالا Adaptive gain با attack time slow (آهسته) اعمال می شود.

  • روش ASA2P

افراد مبتلا به افت شنوایی شدید، نیازهای ویژه فراوانی دارند که نسبت به نیازهای کاربران مبتلا به افت ملایم تا متوسط بسیار متفاوت است. لذا کمپانی اتیکن روش ASA2P را به عنوان یک نسخه کاملتر از روش ASA برای افت های شنوایی شدید، ابداع کرده است.

روش تنظیمی ASA2P  در سمعک Gaia میزان بهره مورد نیاز را با توجه به شدت ورودی به طور اتوماتیک تعیین می نماید. این روش تنظیم مانند روش ASA2 تراکم را بصورت dynamic range wide اعمال نموده و تراکم بیشتری را در سطوح شدتی بالا ایجاد می نماید. این حالت باعث ایجاد Head room بزرگتری می شود و از محدوده dynamic range بیشتری برخوردار می گردد. روش ASA2P بهره بیشتری را برای ورودیهای متوسط تا شدید فراهم می آورد و از نسبت تراکم پائین تری در هر دو کانال فرکانسی استفاده می کند. این روش بیشتر در کم شنوایی های شدید بکار می رود و حداکثر خروجی سمعک را مستقل از بهره و براساس UCL افراد دچار کاهش شنوایی تجویز می نماید.

ASA2P روش تنظیمی default در سمعک گایا پاور است.

  • روش NAL-NL1

از نظــر تـــاریــــخــــی، روش های تـــنـــظیــمی NAL)، (NAL-NL1/NAL-PR, NAL-R,NAL بر اساس شاخص انتقال گفتار (STI) استوار بوده اند. این روش های تنظیمی برای به حداکثر رسانیدن اطلاعات گفتاری و اطمینان از اینکه گفتار برای کاربر سمعک، تقریباً در سطح یکسان با فرد شنوایی طبیعی شنیده شود، طراحی گردیده است.

روش تنظیمی NAL-NL1 رایج ترین روش تنظیمی است که توسط هزاران متخصص در جهان مورد قبول واقع شده است

  • روش DSL i/o

روش فیتینگ DSL (خطی و غیرخطی) بر پایه نیاز کودکان استاندارد شده است و اکثراً از این روش به عنوان یک روش استاندارد برای تنظیم سمعک اطفال استفاده می شود. این روش تنظیمی در تمام سمعک های کمپانی اتیکن قابل استفاده می باشد.

در تمام این چهار روش، بهره و سیستم تراکمی بر پایه نیاز فرد برای بهتر شنیدن و تشخیص سریع تری از گفتار پایه ریزی شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of