سمعک های ریسوند
زوال عقلی و کم شنوایی

زوال عقلی ناشی از آلزایمر و کاهش شنوایی

چه عواملی در به وجود آمدن زوال عقلی موثر است

بر طبق نتایج٬ حدود ۳۵درصد از افرادی که دچار این مشکل شده اند مربوط  به ترکیب ۹ عامل خطر می باشد که شامل:

حداکثر سطح تحصیلات تا سن ۱۱-۱۲ سالگی٬ افزایش فشار خون در میانسالی٬ چاقی در میانسالی٬ کاهش شنوایی٬ افسردگی٬دیابت٬ عدم فعالیت فیزیکال٬ سیگار کشدن و انزوای اجتماعی می باشد.

در رابطه با ارتباط بین کاهش شنوایی و کاهش شناخت و زوال عقلی٬ همه مدارک بدست آمده نگران کننده می باشد.

جلوگیری از یک سوم از موارد زوال عقلی٬ ذاتا اعتقاد بر این است که مدیریت فاکتورهایی مانند کاهش شنوایی٬ سیگار کشیدن٬ افزایش فشار خون و افسردگی می تواند ۱/۳ از زوال عقلی در دنیا را کاهش دهد.گزارشات همچنین در مورد تاثیرات سودمند مداخلات غیر پزشکی برای افراد مبتلا به زوال عقلی صحبت می کند. واضح است که ارتباط اجتماعی و ورزش از جمله عواملی هستند که مفید می باشند. تمرکز بیشتری  وجو دارد بر روی گسترش داروهایی که برای پیشگیری از زوال عقلی شامل بیماری آلزایمر می باشند.

۶۶میلیون فرد با زوال عقلی تا سال ۲۰۳۰

هم اکنون حدود ۴۷ میلیون فرد با زوال عقلی در سرتاسر جهان وجود دارد اما انتظار بر این است که تا سال ۲۰۳۰ به حدود ۶۶ میلیون نفر افزایش یابد. همچنین این انتظار وجود دارد که تا سال ۲۰۵۰ به آمار وحشتناک ۱۱۵میلیون نفر برسد.

۹عامل خطر برای مشکل زوال عقلی

بر طبق گزارشات کمسیون٬ ۹ عامل خطر شناسایی شده که احتمال رشد این بیماری را در اوایل و اواسط و اواخر زندگی افزایش می دهد.

۱. فقدان تحصیلات در اوایل زندگی

۲.کاهش شنوایی درمان نشده در اوایل و اواسط و اواخر زندگی

۳.بالا رفتن فشار خون در اواسط زندگی

۴.چاقی در اواسط زندگی

۵.توقف کشیدن سیگار در اواخر زندگی

۶.درمان افسردگی در اواخر زندگی

۷.افزایش فعالیت فیزیکی در اواخر زندگی

۸.افزایش ارتباط اجتماعی در اواخر زندگی

۹.مدیریت دیابت در اواخر زندگی

بر طبق گزارشات سرو کار داشتن با این عوامل خطر میزان شیوع این مشکل را تا حدود ۳۵درصد کاهش می دهد.زوال عقلی تاثیر وحشتناکی روی زندگی افراد می گذارد.  کاهش شیوع آن ممکن است یک اتفاق خوب در زندگی هر فردی باشد.گفته شده است که ارتباطی بین کاهش شنوایی درمان نشده و کاهش میزان شناخت وجود دارد. در واقع ما می دانیم که درمان کاهش شنوایی در زندگی حس شده و فرد را از لحاظ اجتماعی فعال نگه می دارد.

در حقیقت درمان کاهش شنوایی باعث جلوگیری از انزوا و گوشه گیری فرد مبتلا شده و بنابراین احتمال افسردگی را کاهش می دهد. طبق گفته نویسنده این مقاله  زندگی برای زندگی کردن می باشد بنابراین زندگی کنید. اگر شمافکر می کنید که دچار کم شنوایی هستید برای بهبود شنواییتان اقدام کنید.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of