سمعک های ریسوند
سمعک آداپتو پاور اتیکن

سمعک آداپتو پاور

یک قرن تمام تلاش کمپانی اتیکن، ایجاد زندگی بهتر برای افراد مبتلا به نقص شنوایی بوده است. سالها تحقیقات به همراه تکنولوژی نوین، منجر به ساخت پیشرفته ترین سمعک های دیجیتالی و نیمه دیجیتالی در جهان گردیده است.

این مسئله بر همه واضح است که افراد مبتلا به کم شنوایی شدید و عمیق پرچالشترین کاربران سمعک اند. آنها به طور کامل به سمعک خود وابسته بوده و در نتیجه هر نوع پیشرفت و بهبودی در عملکرد سمعک می تواند تأثیرات شگرفی بر زندگی آنان داشته باشد. به همین دلیل کمپانی اتیکن تحقیقات خود را در این زمینه متمرکز نموده است و به این دلیل پیشروترین و بزرگترین تولید کننده انواع سمعک های سوپرپاور  در جهان می باشد.

سمعک آداپتو پاور، سه عملکرد عمده و مفید دارد:

بهره بیشتر

آداپتو پاور سمعکی بسیار پر قدرت است. سیستم حذف فیدبک پویای آن اجازه می دهد تا بدون ایجاد فیدبک و اعوجاج بهره بیشتری در فرکانس های زیر بدست آید.

یافته های جدید نشان داده که اغلب کسانی که از سمعک های پاور استفاده می کنند، با وجود اینکه گوش داخلی آنها کاملاً آسیب دیده ولی می توانند تا حد زیادی از تقویت در فرکانسهای بم بهره گیرند.

نمودار زیر نشان می دهد که ترکیب بهره بالا و سیستم حذف پویای فیدبک (DFC)، در سمعک های آداپتو پاور (BTE P) نسبت به سمعک های خطی مرسوم عملکرد بهتری را نشان می دهد.

A: سمعک های خطی مرسوم (آنالوگ)

B: سمعک پشت گوشی آداپتوی پاور

نمودار بهره بیشتر سمعک اداپتو

هیچ مشکلی در بهره فرکانس های بم وجود ندارد.

واضح است که ایجاد بهره بالاتر در فرکانس های زیر، باعث افزایش قابلیت فهم گفتار شده و بدین ترتیب سمعک آداپتو پاور استاندارد جدیدی را در شنود و فهم گفتار برای افراد با کاهش شنوایی شدید فراهم می آورد. در این سمعک از تکنولوژی DFC به طور چشمگیری استفاده می شود.

 

سیستم DFC چگونه است؟

سیستم DFC تنها سیستم کنترل فیدبک دو منظوره است که بدون کاستن از بهره فرکانس های زیر، فیدبک را ازبین می برد.

این سیستم بطور مداوم وقوع فیدبک را کنترل می کند. در صورت بروز فیدبک این سیستم سریعاً واکنش نشان می دهد و آن را کنترل می کند

خستگی کمتر

در این سمعک با استفاده از سیستم ” گفتار یاب” اصوات زمانی تقویت می شوند که در محیط شنوایی پیرامون فرد، گفتار وجود داشته باشد. سمعک Adapto گفتار را شناسایی کرده و آن را تقویت می نماید. زمانیکه در محیط، فقط سر و صدا وجود داشته باشد و گفتار نباشد، سمعک به طور اتوماتیک میزان بهره را کم می کند تا سر و صدای اضافی برای فرد آزار دهنده نباشد.

توان تنظیم شده برای فرد

سمعک آداپتو پاور با ارائه سه روش تنظیمی، تمام ویژگیهای طبیعی افت شنوایی شدید را در نظر می گیرد.

Fast-P : برای افراد مبتلا به افت شنوایی شدید نزولی و وضوح شنیداری بالا ( تشخیص گفتار خوب)

Slow-P : برای افراد مبتلا به افت شنوایی شدید نزولی و وضوح شنیداری پایین (تشخیص گفتار ضعیف)

Linear-P : برای افراد مبتلا به افت شنوایی مسطح شدید.

روش های تنظیمی غیرخطی – Fast و Slow که بر اساس متدهای جدید بلندی صدا استوارند، استفاده از محدوده پویایی شنیداری را برای فرد استفاده کننده به حداکثر می رسانند.

این دو سیستم تراکمی نسبتاً بهره بالاتری را برای ورودی های متوسطه تا شدید تجویز مینماید و این کار را عمدتاً با استفاده از  نسبت های تراکمی پایین تر به انجام می رساند.

سیستم تراکمی خطی بر پایه مدل طبیعی سازی بلندی گفتار استوار می باشد.چند کاناله بودن این سمعک امکان شکل دهی بهتر پاسخ فرکانسی را میسر می سازد و فرد بهتر می تواند از باقی مانده شنوایی استفاده کند.

انتخاب پردازش درست

افراد مبتلا به افت شنوایی شدید، گاه وضوح شنیداری خوبی دارند و می توانند اصوات گفتاری پیچیده را به درستی تشخیص و تمیز دهند (درک گفتار خوب)؛ گاه آسیب های ساختاری شدیدی در گوش داخلی دارند که حتی با بلند شدن گفتار به اندازه کافی باز هم در فهم گفتار مشکل خواهند داشت (درک گفتار ضعیف). اطلاعات وضوح شنیداری به همراه سن و ادیوگرام بهترین فیتینگ را برای سمعک پاور فراهم می نماید.

انتخاب پردازش درست سمعک اداپتو پاور

روش های ارائه شده جهت افت های شدید، در روند فیتینگ با نیازهای فرد ترکیب می شود. این موضوع به راه حلی منعطف و مختص به فرد مورد نظر  منتهی می گردد.

 • فهم گفتار بدون فیدبک
 • راه حل های ویژه برای نیازهای ویژه
 • فشار کمتر

این سیستم نویزهای غیر ضروری را کاهش داده و باعث راحتی فرد در فهم دقیق گفتار می شود.

نمودار زیر نشان می دهد که کلام یاب چگونه فرد را از در معرض قرارگیری در برابر سطوح بالای شدت – نزدیک به آستانه دردناکی فرد، در محیط های مختلف حفظ می نماید.

  1. A) حالت گفتار معمولی
  2. B) ترافیک سنگین بدون گفتار
  3. C) رستوران شلوغ با گفتار و همهمه
  4. D) همهمه

   

نمودار کلام یاب سمعک اداپتو پاور

 • حتی در نسبت های سیگنال به نویز پایین کلام یاب می تواند وجود گفتار را به دقت و به طور پیوسته کشف کند . مکانیزم قوی کشف گفتار اجازه می دهد تا بتوان در نبود گفتار، نویز زمینه را به دقت حذف نمود

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of