سمعک های ریسوند
سمعک های کراس

سمعک های کراس چیست

سمعک های کراس (CROS) و بای کراس (BICROS) برای شنوایی یکطرفه

اشخاصی که دچار مشکلات کم شنوایی می شوند و یا یکی از گوش های آنها شنوایی خود را از دست میدهد، دچار عارضه های زیر می شوند:

UHL : Unilateral Hearing Loss

SSD: Single Sided Deafness

این مشکل به صورتی است که فرد نمی تواند برای شنیدن از هر دو گوش خود استفاده کند و بنابراین مغز به خوبی قبل نمی تواند منبع صداها را تشخیص بدهد و هم چنین در زمانی که فرد با هر دو گوش خود می شنود مغر به راحتی می تواند فاصله ی منبع صوتی را از شخص تشخیص بدهد . قبل از اینکه برای شما بازددی کننده ی محترم در مورد سمعک های کراس بگوییم لازم است که با مفهومی به نام ” سایه سر” آشنا شوید . head shadow effect مربوط است به توانایی تشخیص منبع صدا از نظر جهت و موقعیت آن که این امر از طریق شناسایی و درک شدت و میزان صداه توسط مغز صورت می گیرد . جالب است بدانید که گوش های انسان صداهای با فرکانس ضعیف و کم را به صورت یکسان نمی شنوند یعنی عملکرد دو گوش در کنار یکدیگر به طور همزمان باعث می شود که شنیدن با کیفیت قابل قبولی اتفاق بیفتد و زمانی که یکی از گوشها از کار افتاده باشد پیشنهاد پزشک به افراد مبتلا استفاده از سمعک های کراس می باشد.

حال سایه ی سر به چه معناست؟ صداهایی که در فرکانس های بالاتر از هزار هرتز قرار دارد دارای طول موج کوتاه هستند و توسط گوش انسان با بلندی های متفاوتی شنیده می شوند. سر شخص موجب بلوکه شدن این صداها شده و یک سایه ی آگوستیکی را ایجاد می نماید و این اتفاق باعث می گردد که فرد بتواند جهت و موقعیت صداها را تشخیص بدهد.

فایده ی سمعک های کراس

زمانی که شنوایی یک گوش از دست رفته باشد، استفاده از سمعک Cros و Bicros به بیمار توصیه می گردد . این ابزار های کمک شنوایی موجب شبیه سازی پدیده ی سایه ی سر برای فرد مبتلا می گردد بنابراین شخص می تواند توسط دو گوش خود بشنود . نحوه ی عملکرد آنها به این شکل است که یک میکروفن در گوشی که دچار مشکل شده است قرار خواهد گرفت و امواج صوتی را دریافت می نماید. صدای دریافت شده به صورت بی سیم و یا از طریق سیم به گوش سالم انتقال می یابد و فرد می تواند با استفاده از سمعک های کراس بهتر بشنود. اگر در گوش سالم فرد مشکل افت شنوایی وجود داشته باشد سمعک بایکراس برای وی تجویز می شود.

مزایای سمعک های cros

بهبود کیفیت صدا و شناسایی بهتر و تشخیص جهت صدا

افزایش درک صدا در محیط های شلوغ

بهبود درک گفتار

شنیدن طیف گسترده تری از اصوات

کاهش خستگی و تلاش فرد برای شنیدن و به وجود آورد احساس تعادل شنیداری

قابلیت برنامه ریزی خودکار سمعک های کراس

استفاده از میکروفون های جهت دار

قابلیت استفاده از ریموت کنترل به جهت کاربری راحت تر برای افراد کم شنوا

افزایش سایز باتری

افزایش میزان رضایت مندی افراد استفاده کننده از سمعک

بیماران محترم می توانند این وسایل کمک شنوایی را در برند های معتبر جستجو کرده و تهیه نمایند برای مثال برند فوناک و یونیترون که در زمینه ی تولید سمعک های کراس دارای سابقه ی درخشانی هستند . شرکت فوناک این سمعک ها را به صورت بی سیم و real time تولید نموده است که دارای بخشهایی از جمله فرستنده ( برای قرارگیری در گوشی که شنوایی را از دست داده است) و هم چنین بخش وایرلس ( که در گوش سالم قرار می گیرد ) می باشند. سمعک های کراس در انواع داخل گوشی و پشت گوشی تولید شده اند و از باتری سایز ۳۱۲ استفاده می کنند. مدل phonak cros h2o ضد آب و ضد گرد و غبار می باشد.

انواع داخل گوشی (ITE) برند فوناک :

Phonak Cros 312

Phonek Cros 13

شرکت یونیترون نیز سمعک پشت گوشی Tandem را با قابلیت ریموت کنترل و تنظیم در دو حالت کراس و بایکراس تولید نموده است و در حالت کراس میکروفون سمعکی که در گوش سالم قرار کرفته است، خاموش است و تنها میکروفون فرستنده که در گوش نا شنوا قرار گرفته است، روشن می باشد .

تکنولوژی های به کار رفته در سمعک های کراس فوناک

  • ­ سیستم SoundFlow

وجود این سیستم موجب می شود که سمعک با ایجاد سازگاری با محیط آکوستیکی اطراف سیگنال های صوتی را بهینه سازی می کند و توسط یک الگوریتم تمامی سیگنالها را پردازش می نماید . بنابراین بر اساس تغییرات محیط افراد فرد کم شنوا این تنظیمات انجام می شود.

  • سیستم Real Ear Sound

وجود چنین سیستمی در سمعک های کراس موجب جهت یابی دقیق صدا می شود که در گوش سالم توسط بخش لاله ی گوش انجام میشود. در واقع این سیستم عملکرد طبیعی لاله ی گوش را شبیه سازی می نماید و در بهیبود درک گفتار در محیط های شلوغ تاثیر بسیار مثبتی دارد.

  • سیستم QuickSync

از طریق این ویژگی بلندی صدا و یا تنظیمات برنامه را در فرستنده و سمعک بصورت سنکرون و همزمان می توان تغییر داد که در انواع سمعک های کراس فوناک بوسیله ی یک دکمه در فرستنده ( در گوش سالم) قابل کنترل است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of