سمعک های ریسوند
CROS BICROS

مروری بر سمعک های CROS و BICROS

توضیحاتی راجع به سمعک های  CROS و BICROS

زمانی که شما صدا را با دو گوش می شنوید٬ مغز قادر است که جهت صدا را تشخیص دهد حتی در صورتیکه که منبع صدا دور باشد.اما زمانی که شما کاهش شنوایی و یا ناشنوایی یک طرفه دارید قضاوت در مورد فاصله و جایی که نویز  باشد به چالش کشیده می شود.آنچه که اثر سایه ای سر نامیده می شود; داشتن فقط یک گوش موثر می باشد که ممکن است با صدای اطراف که به صورت نرمال با شنوایی دو گوش یا شنیدن در دو گوش تجربه می شود٬ تداخل پیدا کند.در گذشته افراد با کاهش شنوایی یک طرفه باید سرشان نسبت به منبع صدا زاویه می داشت تا این اثر سایه ای سر جبران می شد. به همین علت بود که سمعک های  CROS و BICROS اختراع شد.

در سمعک های CROS و BICROS از یک میکروفون روی گوش با شنوایی بد استفاده می شود که صدا را از طریق یک سیم یا به صورت بی سیم به گوشی که عملکرد شنوایی دارد می فرستد و یک احساسی از شنوایی دو گوشی یا شنیدن با دو گوش تجربه می شود.

چه موقع فرد به سمعک CROS و چه موقع به BICROS نیاز دارد:

زمانی که یک  گوش شنوایی نرمال و گوش دیگر ناشنوا باشد و یا کم شنوایی در حدی باشد که به سمعک پاسخگو نباشد از سمعک CROS استفاده می شود. سمعک BICROS زمانی استفاده می شود که یک گوش شنوایی نداشته و گوش دیگر کم شنوایی داشته و این کم شنوایی در حدی باشد که به سمعک پاسخگو باشد. استفاده از این سمعک ها از زمان های طولانی  برای دست یابی به شنوایی دوگوشی توصیه شده است.

فواید استفاده ازسمعک های CROS و BICROS

  • بهبود کیفیت صدا
  • گسترده شدن محدوده شنوایی
  • بهبود درک در محیط های نویزی
  • بهبود در توانایی مکان یابی صدا
  • بهبود در توانایی شناسایی صدا
  • احساس شنوایی بالانس شده و متعادل
  • کم شدن حس خستگی شنوایی
  • بالا رفتن میزان رضایت بیمار و میزان برتری

زمانی که سمعک های CROS و BICROS برای اولین بار به بازار عرضه شدند٬ بیماران اعتقادی به مفید بودن این سمعک ها نداشتند. در واقع در سال ۲۰۰۷ بیماران درباره مشکلات این تکنولوژی شکایت می کردند.اما زمانی که صحبت از تکنولوژی جدید سمعک می شود با اندکی زمان تفاوت بزرگی  می شود ایجاد کرد.تکنولوژی های جدید در سمعک های CROS و BICROS فقط مجاب کننده نیست و رضایت بیشتری در استفاده کنندگان از این سمعک ها ایجاد می کند.

برخی از ویژگی های سمعک های  CROS و BICROS

سمعک های CROS و BICROS از پیشرفت هایی در تکنولوژی دیجیتال که اجازه میدهد ویژگی هایی مانند برنامه اتوماتیک و میکروفون های دایرکشنال در دسترس باشد٬ بهره می برد.البته با اضافه شدن این تکنولوژی ها یک باتری بزرگ تر مورد نیاز می باشد.بیمارانی که از این سمعک ها استفاده می کنند در مورد آپشن ریموت که به صورت قابل توجهی به آن ها کمک می کند٬ توضیح دادند. یکی از مشکلات برای برخی از بیماران داشتن سمعک روی دو گوش می باشد. بنابراین برخی از انتخاب های جدیدتر در سمعک های CROS and BICROS در بازار چه هستند؟

CROS H20 پشت گوشی

شرکت فوناک اولین سمعک CROS ضد آب را معرفی کرد که CROS20 می باشد. خانواده سمعک CROS از شرکت فوناک با شنوایی یک طرفه حسی مشابه به شنیدن با دو گوش ایجاد می کنند. سیستم CROS فوناک صدا را به صورت بی سیم به گوش شنوا می فرستد. ویژگی های پیشرفته اش شامل٬  یک کلید همزمانی که اجازه می دهد که ولوم و مجموعه برنامه ها به آسانی قابل تنظیم باشد.Sound Flow ٬ به این معنی که  سعک ها تطابق یکپارچه ای با محیط های مختلف دارد. Real Ear Sound یک سیستم پیشرفته سطح بالا که از صداهای ارگانیک تقلید می کند. مقاومت در برابر آب و خاک و تکنولوژی های بی سیم همچنین  از جمله ویژگی های مدل  CROS H20 می باشد.

CROS13 داخل گوشی

CROS13 یک سمعک داخل گوشی منحصر به فرد می باشد.سمعکی که می تواند در گروهی از جهات مختلف متمرکز شود و دوام بیشتری با باطری شماره ۱۳ دارد. ویژگی های پیشرفته شامل: Sound Flow که به سمعک اجازه می دهد تا تطابق یکپارچه ای با محیط های شنیداری مختلف داشته باشد. Real Ear Sound یک سیستم پیشرفته سطح بالا که از صداهای ارگانیک تقلید می کند. Open Ear که اثر انسداد یا حس داشتن گوش کیپ  را کاهش می دهد.

دیگر سمعک های جدید  CROS و BICROS شامل  Tandem16 یونیترون می باشد: این سمعک شامل AutoPro 3 می باشد که برای تطبیق با محیط های شنیداری مختلف٬ تقویت گفتارکه باعث وضوح گفتار بدون داشتن تنظیم ولوم و آپشن ریموت که به فرد اجازه می دهد با احتیاط ویژگی های پیشرفته را تنظیم کند. از آنجا که اغلب فروشگاه های زنجیره های آخرین تکنولوژی سمعک های CROS و BICROS را ندارند. استفاده کنندگان اغلب از کلینیک های سنجش شنوایی یا  متخصص گوش و حلق و بینی که محصولات بهتری دارند و تجربه کار با انواع این سمعک ها را دارند٬ تهیه می کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of