سمعک های ریسوند
مزایای استفاده از دو سمعک

مزایای استفاده از دو سمعک

مزایای استفاده از دو سمعک

مغز برای تعیین جهت صدا به دو گوش نیاز دارد . به این ترتیب که با مقایسه ورودیهای دو گوش در کسری از ثانیه جهت صدا را مشخص می نماید. مثلاً می توانید جهت نزدیک شدن یک اتومبیل به سمت خود را تشخیص دهید. این فرآیند را جهت یابی صوتی می نامند. دلیل جهت یابی صوتی ، فاصله بین دو گوش است. مثلاً صدای بوق ماشین که در طرف چپ سر قرار گرفته، چند میلی ثانیه زودتر به گوش چپ می رسد و شدت این صدا در گوش چپ بیشتر از گوش راست است. به همین دلیل ما می فهمیم که ماشین از سمت چپ به طرف ما می آید.

فهم صحبت ها در محیط های شلوغ

سرو صدا فهم صحبت های دیگران را دشوار می سازد. در افرادی که شنوایی دو گوششان یکسان نیست ، افتراق صدای گفتاری از سرو صدا بسیار دشوار می شود.

یک محیط پرسروصدای معمولی

تصور کنید که سر میز شام نشسته اید، سعی دارید با فرد کناری خود صحبت کنید. در عین حال سایرین هم با هم صحبت میکنند ، این سرو صدای زمینه فهم و حتی شنیدن مکالمات را مشکل می سازد. در این حال شما سعی می کنید با افزایش ولوم سمعک خود، صداها را بلندتر کنید ولی این کار مسئله را بدتر می کند. چون صداها بلندتر میشوند اما در وضوح صدا تغییری ایجاد نمی شود. در این حال صدا را کم می کنید ، که صداها کمتر از حالت اول می شوند.

سرو صدای مزاحم

با تجویز دو سمعک برای هر دو گوش می توانید عملکرد طبیعی مغز را به حالت طبیعی برگرانید. در عین حال در استفاده دو گوشی سمعک به تقویت کمتری در هر سمعک نیاز داریم ، پس سرو صداها کمتر آزار دهنده می شوند، در ضمن احتمال فیدبک سمعک کاهش می یابد.

کاهش احتمال محرومیت شنیداری

تجویز دو سمعک ، محرومیت شنیداری را کم میکند. با تجویز یک گوشی سمعک به تدریج مغز قابلیت پردازش اطلاعات در گوش فاقد سمعک را از دست می دهد، بنابراین ریسک محدودیت شنیداری در این حالت بالا می رود.

استفاده از دو سمعک ، هر دو گوش را فعال نگه میدارد
باید توجه داشت که اگر فرد در هر دو گوش کم شنوایی داشته باشد و تنها از یک سمعک استفاده کند پس از گذشت چند سال درک نعمت و قدرت شنیدن در گوشی که سمعک نواشته به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

شنیدن با یک گوش از نظر فیزیکی خسته کننده و استرس زاست
صدای واقعی استریو که از طریق دو گوش شنیده می شود، به شما این مکان را می دهدکه با اطمینان به آن پاسخ دهید و لازم نیست مدام نگران این باشید که گوش بهتر خود را بطرف صدا برگردانید. استفاده از دو سمعک باعث میشود به راحتی و با اطمینان به اصوات پاسخ دهیمن صرف نظر از اینکه صدا از کدوم طرف می آید.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of