سمعک های ریسوند

مطالبی پیرامون سمعک و راهبری ادیولوژیک در کودکان

مطالبی پیرامون سمعک و راهبری ادیولوژیک در کودکان

در این مطلب به توضیح ساختمان سمعک ، شیوه صحیح انجام تست روزانه سمعک ، طریقه نگهداری اصولی از سمعک ، رفع عیوب اولیه و روتین سمعک ، تست باتری ، تست روزانه لینگ ، موارد مهم در قالب سمعک پرداخته می شود.

 

ساختمان سمعک :

سمعک در اصل مداری است که حاوی سه بخش اصلی می باشد.میکروفون ، اکولایزر ( تقویت کننده ) و رسیور ( بلندگو ) البته در این بین مدارهایی هم وجود دارد که جزء اجزا اصلی نبوده ، ولی جهت کارکرد سمعک ضروری است.برخی از این مدارها عبارتند از ولوم سمعک ، مدار تله کویل ( مداری جهت مکالکات تلفنی ) ، مدارهایی برای ارتباطات بی سیم و …. طریقه کارکرد نیز به اینصورت است که میکروفون صدا را دریافت می نماید ، آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل نموده و به اکولایزر می فرستد.در اکولایزر ، بر اساس برنامه ریزی اعمال شده ، تقویت بر روی سیگنال صورت گرفته و به رسیور انتقال داده می شود.در نهایت در رسیور سیگنال الکتریکی مجددا به سیگنال صوتی تبدیل شده و صدا به گوش فرد ارائه داده می شود.

اگر اختلال در هر کدام از قسمت های ساختاری سمعک رخ دهد ، صدای ارائه شده به گوش فرد منتقل شده و فرد در درک گفتار دچار مشکل خواهد بود.در این مواقع ادیولوژیست باید نسبت به بررسی سمعک ورفع عیوب اقدام نماید.برخی مواقع عیوب ایجاد شده در سمعک الکترونیکی بوده و رفع عیب از حیطه توانایی ادیولوژیست خارج می گردد.

 

انجام روزانه تست لینگ :

 

هر روز صبح ، جهت اطمینان از این که کارکرد سمعک و عملکرد شنوایی کودک مثل همییشه است ، پیشنهاد می گردد تست لینگ انجام گردد.البته انجام تست لینگ فقط منحصر به این مورد نبوده و کارایی های بسیار مختلفی دارد که در این قسمت فقط به این مورد اشاره خواهد شد.تست شش صدایی لینگ به گونه ای طراحی شده است که تمامی بازه فرکانسی گفتار را در بر می گیرد و اگر کودک با رعایت معیارهای ویژه این تست ، بتواند اصوات مربوطه را بشنود و تشخیص دهد ، می توان اطمینان حاصل کرد که تمامی اصوات گفتاری را به صورت موثر و کارآمد می شنود.

این تست حاوی سه واکه و سه همخوان است که از فرکانس های بم تا فرکانس های زیر را شامل می شود :

/a/

/i/

/u/

/s/

/sh/

/m/

این تست ابتدا از فاصله کم انجام می گردد و سپس فاصله افزایش می یابد تا درک شنیداری کودک بیشتر سنجیده شود.نهایتا کودک باید بتواند از فاصله ۳ متری و با صدای محاوره معمولی ، اصوات مربوطه را بشنود و درست تشخیص دهد.

 

برطرف کردن معایب جزئی سمعک :

 

 

مورد دیگری که خانواده ها باید در مورد سمعک کودک خود بیاموزند ، برطرف نمودن عیوب اولیه و روتین سمعک می باشد.

سمعک صدا ندارد : ابتدا باتری چک شود.در صورت نداشتن شارژ باتری را تعویض نمایید.

اگر رفع نشد…

سپس قالب را از سمعک جدا نموده و از سر هوک صدا را گوش کنید.

اگر رفع نشد…

در مورد هوک هایی که دارای دمپر می باشند ، هوک را نیز جدا کنید و صدا را مستقیم از لوله ای که به هوک وصل می گردد گوش کنید.

اگر رفع نشد…

به ادیولوژیست خود مراجعه نمایید.

صدای سمعک ضعیف است : ممکن است شارژ باتری کم باشد.باتری را تعویض نماید.اگر با تعویض باتری اشکال برطرف نگردید ، ممکن است اختلال در قسمت های الکترونیکی بوجود آمده باشد ، به ادیولوژیست تان مراجعه نمایید.

سمعک سوت دارد : سوت سمعک تحت عنوان فیدبک نامیده می شود.دو نوع فیدبک وجود دارد که در زیر توضیح داده می شوند.

  • فیدبک ناشی از خروج صوت از کانال : این نوع فیدبک ممکن است از موارد زیر ناشی گردد :

کوچک شدن قالب

وجود جرم در کانال گوش

پاره شدن تیوب فالب

آسیب دیدن بدنه یا کانال قالب

در صورت بروز این موارد ، باید به ادیولوژیست خود مراجعه نمایید.

  • فیدبک داخلی سمعک : این نوع فیدبک از اختلال در عملکرد قسمت های الکترونیک سمعک ناشی می گردد و باید به شرکت سازنده سمعک جهت تعمیرات ارسال گردد.

 

والدین کودک کم شنوا ، بعنوان فردی که به صورت دائمی در کنار کودک خواهند بود ، باید آموزش های اولیه را جهت رفع عیوب ساده دریافت نمایند تا بتوانند در صورت بروز هر گونه مشکلاتی از این دست ، سریعا آن را برطرف نمایند و از دچار شدن کودک به محرومیت حسی ، هر چند به مدت کم ، جلوگیری نمایند.

 

تست کارکرد سمعک :

 

جهت تست سلامت کارکرد سمعک ، چند آیتم باید به صورت منظم ومداوم انجام گردد.

 

چک صبحگاهی صدای سمعک :

والدین هر روز صبح قبل از گذاشتن سمعک در گوش کودک ، باید با استفاده از گوشی مخصوص تست سمعک ، صدای آن را گوش دهد تا اگر اختلالی وجود داشت ، اقدام مورد نیاز انجام دهد.چک صبحگاهی شارژ باتری : با توجه به این که کودکان با سنین کم ، توانایی بیان از کار افتادن سمعک خود را ندارند ، هر روز صبح باید میزان شارژ باتری با استفاده از دستگاه چک باتری ، چک شود تا سمعک در طول روز از کار نیفتد.

چک صبحگاهی قالب سمعک :

مادر هر روز صبح به هنگام گذاشتن سمعک ، باید قالب کودک را بررسی نماید تا از آلوده نبودن قالب ، عدم پارگی تیوب قالب ، عدم انسداد کانال قالب با جرم یا اشیاء خارجی ، عدم وجود تیزی آزار دهنده در قسمت های مختلف قالب که می تواند منجر به زخم گوش شود و … مطمئن گردد.

چک های گاه گاهی صدای سمعک در طول روز :

پیشنهاد می گردد مادر و مربیان کودک در طول روز چندین بار در فواصل زمانی مختلف ، از کارکرد سمعک اطمینان حاصل کنند.این کار را می توان با خارج کردن قالب از کانال گوش به صورت جزئی ( نه کامل ) و شنیدن صدای فیدبک سمعک و اطمینان از روشن بودن سمعک انجام داد.در مورد کودکانی که افت شنوایی کمتر دارند وسمعک آنها از تقویت کمی برخوردار است ، احتمال این که فیدبک قابل شنیدن نباشند ، وجود دارد. بنابر این در این موارد باید سمعک را به طور کامل از گوش خارج نموده و با استفاده از گوشی تست صدای سمعک ، چک نمود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of