سمعک های ریسوند
وزوز

نکاتی برای زندگی با وزوز گوش

چگونه با وجود وزوز گوش به زندگی معمولی خود ادامه دهیم ؟

خیلی از افراد پس از مبتلا شدن به این اختلال، بسیار عصبی و حساس می شوند به گونه ای که نمی توانند همانند قبل زندگی کنند . ما در این مقاله قصد داریم تا با ارائه ی نکاتی به افراد مبتلا کمک کنیم تا به روشی آسانتر با این مشکل کنار بیایند و همانند قبل به فعالیت های روزمره خود ادامه داده و اجازه ندهند که وزوز گوش آرامش آنها را به هم بریزد. پس ار مراجعه به یک کلینیک شنوایی و انجام معاینات و آزمایشات شنوایی علت اصلی به وجود آمدن این اختلال در سیستم شنوایی شخص کشف شده و مطابق با آن روش های درمانی آغاز می گردد. بنابراین جای هیج نگرانی نیست و فرد مبتلا باید صبور باشد تا دوره ی درمان وی تکمیل شده و اثرات و علایم وزوز گوش به حداقل ترین حالت خود برسد.
تکنیک اول : امید خود را از دست ندهید.
به یاد داشته باشید که حتی در سخت ترین روزهای زندگی و سخت ترین بیماری ها نیز نباید امید خود را از دست دهید و باید با حفظ نمودن نگرش مثبت خود نسبت به موثر بودن روش های درمانی و نتیجه گرفتن از مدت درمان سعی کنید تا زندگی خودتان را پیش ببرید. برای کنترل وزوز گوش بهترین نگرش این است که نباید تسلیم آن شوید و با حفظ ارامش و متمرکز شدن روی کارهای مختلف نظیر بودن در محیط های شلوغ و فعال به خصوص انجام دادن ورزش سعی کنید تا شادابی خود را حفظ کنید و حواس خود را از صداهای مزاحم پرت نمایید.

تکنیک دوم: به صداهای دلنشین گوش دهید.
یکی دیگر از راه های غلبه بر وزوز گوش این است که سعی کنید که در طول روز به آوا و صداهایی که موجب آرامش شما می شود، گوش دهید. برای مثال اگر می خواهید کتبی را مطالعه کنید می توانید آهنگ های بی کلام ملایمی را  از طریق هندز فری بشنوید تا علاوه بر ایجاد تمرکز و آرامش مانع از شنیدن صداهای مزاحم شود و شما بتوانید با تمرکز بیشتری کتاب بخوانید. بنابراین با تغییر نحوه ی شنیدن خود می توانید با وزوز گوش خود کنار بیایید .

تکنیک سوم: سکوت ممنوع !
قرار گیری در محیط های ساکت و به خصوص در شب و هنگام خواب باعث می شود تا بیشتر  اصوات مزاحم را بشنوید، به همین دلیل توصیه ی ما این است که قبل از خواب نیز با صدای کم به موسیقی های لایت گوش دهید و یا کتاب های صوتی را گوش بدهید. قطعا پس از امتحان کردن این روش راضی خواهید بود  و کمتر متوجه وزوز گوش خود خواهید شد.

تکنیک چهارم:  گسترش فعالیت های اجتماعی

این تکنیک علاوه بر  داشتن تاثیر مثبت بر روی  روابط اجتماعی شما و تحکیم دوستی ها موجب خواهد شد تا احساسات خوشایندی برایتان ایجاد شود و ذهن شما درگیر تجزیه و تحلیل مسایل دیگری به جز صداهای مزاحم باشد . بنابراین فعالیت ها و دیدار های خود را با خانواده و دوستان افزایش دهید و کمتر در محیط های خلوت و در انزوا بمانید.

تاثیر کیفیت خواب بر بهبود وزوز گوش

تکنیک پنجم : خوب بخوابید

در طول سالیان مقالات زیادی راجع به اثرات مستقیم کیفیت خواب بر  بدن انسان از جنبه های جسمی و روحی نوشته شده است و طبق تحقیقات انجام گرفته در این زمینه اگر در طول روز فردی فعال باشید و روز پر نشاطی را بگذرانید، شبها به راحتی می خوابید . بنابراین سعی کنید تا از وقت خود در روز بهتر استفاده کنید و تکنیک هایی که برای شما بیان شد را به کار گیرید . وزوز گوش در هر حد و میزانی که باشد توسط فکر شما قابل مهار شدن است . قدرت ذهن خود را نادیده نگیرید. در طول روز فرد اکتیوی باشید تا  در شب بدون نیاز به هر گونه داروی طبیعی یا شیمیایی خواب آور و فقط با گرفتن دوش آب گرم به راحتی بتوانید بخوابید. مطمئن باشید که با این روش های اصلا یادتان می رود  که مبتلا به وزوز گوش هستید چه برسد به آنکه صدایش آزارتان دهد. در واقع اینها همه روش هایی است که می توانید از طریق آنها ذهن خود را کنترل نمایید .

تکنیک ششم : ورزش و باز هم ورزش

کاهش اضطراب و افزایش سلامت جسم و ذهن خود را به انجام فعالیت های ورزشی بسپارید .مهارت های مفید برای افزایش آرامش را بیاموزید . مخصوصا حرکات ورزشی که موجب به افزایش حس آرامش درونی در شما می شوند مثل انواع تکنیک های یوگا، تای چی و مراقبه و ریلکسیشن می تواند به شما کمک کند تا با وزوز گوش خود بیشتر مدارا کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of