سمعک های ریسوند
انواع وزوز موقت گوش

وزوز موقتی

وزوز موقتی چیست

این نوع وزوز به اصوات موقتی اطلاق میشود که به طرز خود به خود ، و یا به دلیل تاثیر موقت نویزهای شدید یا اثر داروها ایجاد می شود وبه طور مشهودی نیز بدون ایجاد صدمه دائمی و پایدار بلافاصله بعد از برطرف شدن عوامل ذکرشده از بین میرود. جنبش مایعات موجود در گوش میانی در اثر اوتیت میانی ترشحی و نیز فلوتر عضله رکابی ، میتواند در این طبقه بندی گنجانده شود. وزوز موقتی به چهار زیر شاخه که در زیر به طور خلاصه به توضیح هریک پرداخته میشود. تقسیم میگردد.

۲- الف) وزوز موقتی خودبخودی

این نوع از وزوز اغلب بطور خودبخود ایجاد شده و پس از مدت زمان کوتاهی (اغلب زیر ۵ دقیقه) به طور کامل ناپدید می شوند. علت آن مشخص نیست ولی احتمالاً در اثر اختلال عملکرد موقت حلزون و یا راه های عصبی ساقه مغز به وجود می آیند.

۲- ب) وزوز موقتی ناشی از دارو

مصرف گروهی از داروها و مواد شیمیایی میتواند باعث بروز وزوز هم به شکل دائمی و هم موقتی در افراد شود. احتمالاً عمده ترین علت بروز وزوز موقت، استفاده از الکل می باشد. داروی دیگری که مصرف شایعی میان مردم دارد و موجب بروز وزوز موقت میشود گروه سالیلاتها هستند که آسپرین یکی از آنها محسوب میشود. از این دسته دارویی برای درمان تبهای روماتوئیدی استفاده میشود و اثرات جانبی آن ، بروز وزوزهای موقت را میتوان نام برد . این نوع از وزوزها معمولاً بهبود می یابند، اما مواردی از صدمات دائمی شنوایی نیز گزارش شده است. براون و همکارانش (۱۹۸۱) فهرست کاملی از داروهای ایجاد کننده وزوز را تهیه کردند. این داروها عمدتاً شامل دو گروه میشوند. گروه اول ، دسته ای از داروها که همراه با ایجاد وزوز ، اثرات مسمومیت زایی روی اعضاء حساسه گوش داشته و کم شنوایی های موقت و یا دائمی ایجاد میکنند . داروهایی مانند آمینوگلیکوزیدها، سالیسیلاتها و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و دیورتیکها حاقه ای در این گروه جای دارند. گروه دوم بنظر نمی رسد که باعث صدمه به گوش شوند و احتمالاً باعث وزوزهای دائمی نیز نمی شوند ولی ممکن است به خاطر تائید شان روی آمینه های حیاتی در سیستم عصبی مرکزی ، ایجاد وزوز نمایند.

۲- ج) وزوز موقتی ناشی از نویز

قرارگیری افراد در معرض اصوات بلند میتواند ایجاد علامت وزوز از چند ثانیه تا چند روز نماید. این قبیل از وزوزها اغلب با از بین رفتن عامل سبب و استراحت صوتی ، به طور کامل از بین می روند، ولی در موارد شدید و یا تکرار شونده گاه وزوز به صورت دائمی در می آید که در این صورت جزء موارد پاتولوژیک محسوب میشوند.

۲- د) وزوز موقتی ناشی از مسمومیت

احتمالاً اکثر موارد مسمومیت ها منجر به ایجاد آسیب حلزونی خواهند بود که همراه با وزوز بوده و ممکن است دائمی یا موقت باشند.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of