سمعک های ریسوند
کانال سمعک

کانال سمعک چیست

کانال سمعک چیست؟

این مقاله را حتما قبل از خرید این وسیله برای درمان کم شنوایی خود مطالعه نمایید تا با دیدی باز تر و اطلاعات بیشتر بتوانید این ابزار الکترونیکی ظریف و حساس را انتخاب کنید . این وسیله ی کمک شنوایی از طریق باتری کار می کند و برای تقویت نمودن صدا دارای تجهیزات داخلی پیشرفته می باشد. در واقع روال کار آن عبارت است از دریافت امواج صوتی از طریق میکروفن و تبدیل آنها به سیگنالهای الکتریکی و رساندن آن از طریق بلندگو به گوش اشخاص مبتلا به کم شنوایی.

تعداد کانال سمعک چه اهمیتی دارد؟

سمعک ها دارای انواع مختلف از جمله آنالوگ، دیجیتال و یا قابل برنامه ریزی می باشند و هم چنین، بر حسب سایز و جایگاه قرار گیری در کوش به انواع پشت گوشی، داخل گوشی، جیبی، عینکی و CRT تقسیم می گردند. هر یک از این انواع بر حسب برندهای سازنده ی آنها دارای ویژگی های مختلفی از نظر فناوری های به کار رفته در ساخت آنها هستند . تعداد کانال سمعک از جمله پارامتر هایی می باشد که دارای اهمیت بوده و قبل از خرید باید به آن توجه شود . اگر برای اولین بار می خواهید این وسیله را خریداری کنید لازم است که در مورد آن تحقیق نمایید و قطعا زمانی که به کلینیک یا فروشگاهی مراجعه کنید فروشنده علاوه بر ذکر سایر ویژگی ها به پارامتر کانال سمعک نیز اشاره خواهد کرد.

صدایی که می شنویم مجموعه ای از فرکانس های مختلف است که توسط گوش ما شنیده می شود و در هنگامی که پزشک متخصص از شما تست شنوایی بگیرد تمامی نتایج بر روی یک نمودار ثبت می گردد . این فرکانس ها می توانند مربوط به اصوات بم یا زیر باشند و در پایان سنجش شنوایی شما در فرکانس های مختلف اصوات تعیین می گردد . افزایش تعداد کانال سمعک به این معنا است که وقتی شخص استفاده کننده از طریق این وسیله اصوات را می شود قادر است صداهای مختلف در فرکانس های مختلف و حتی فرکانس هایی که در آن دچار افت شنوایی شده است را نیز به خوبی بشنود . بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که زیاد بودن تعداد کانال سمعک به معنی افزایش وضوح و کیفیت صدای حاصل از آن است. قطعا یک ادیولوژیست مجرب با تکیه بر نتایج حاصل از تست شنوایی هر فرد بهترین و متناسب ترین نوع وسایت کمک شنواییرا به وی معرفی می نماید. پس سعی کنید تا حتما به کلینیک های مخصوص مراجعه نمایید و با اطمینان خرید کنید.

عملکرد کانال سمعک چگونه است؟

این ابزار کمک شنوایی به افراد کم شنوا کمک می نماید تا آنچه را که در فرکانس های مختلف قادر به شنیدن آن نیستند از طریق این وسیله به دست بیاورند. به این صورت که با ورود امواج صوتی به این وسیله، ابتدا فرکانسهای آن تشخیص داده شده و سپس در کانال سمعک به هر تعداد که باشد، از یکدیگر تفکیک می شوند. در نهایت در هر یک از کانالها بر اساس میزان افت شنوایی در هر فرکانس صدا تقویت شده و به گوش فرد می رسد. بنابراین در محدوده ی فرکانسی که آن فرد قادر به شنیدن اصوات نیست این تقویت صدا توسط هر تعداد کانال سمعک که موجود باشد انجام می گردد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of