سمعک های ریسوند
ME38 کم شنوایی سبب آلزایمر

کم‌شنوایی می‌تواند سبب آلزایمر شود/ سیستم پخش سمعک در کشور ما مشابه ۲۰۰ سال قبل اروپا

کم شنوایی سبب آلزایمر می شود و اکنون سیستم پخش سمعک در ایران با ۲۰۰ سال قبل اروپا برابری می کند.

 

حمید جلیلوند در نشست خبری که در ارتباط با موضوع کم شنوایی سبب آلزایمر  و ناشنوایی برگزار شد، اظهار داشت: کم‌شنوایی اثرات جبران‌ناپذیری را برای فرد به همراه دارد و در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ برخی از کشورها نرخ مرگ و میر بیماری‌های خطرناک را بررسی کردند و تلاش صورت گرفت تا آمار آن را کاهش دهند.

وی افزود: بر همین اساس، سرطان سینه ۳ درصد، پروستات ۸ درصد، ایدز ۲۹ درصد و بیماری‌های قلبی ۱۳ درصد رشد منفی برایشان به همراه داشت، ولی در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ مشخص شد آلزایمر آمار بالایی را به خود اختصاص داده و اقدامات لازم را جهت کاهش مرگ و میر ناشی از آن انجام دادند.

دبیر انجمن شنوایی‌شناسی ایران اضافه کرد: از دلایل عمده آلزایمر، افزایش کم‌شنوایی است و در واقع کم شنوایی سبب آلزایمر  می شود و می‌تواند زوال عقل را به همراه داشته باشد.

از طرفی، براساس بررسی‌ها در کشورهای کم‌درآمد نرخ ابتلا به آلزایمر بیشتر بوده که بخش عمده‌ای از آن ناشی از مشکلات کم‌شنوایی است.

جلیلوند تصریح کرد:  تنها در کمتر از ۲۰ درصد مشکلات کم‌شنوایی از درمان پزشکی یا دارویی و جراحی استفاده می‌شود، گفت: در اکثر مواردی که افت شنوایی حاصل شده، حلزون یا عصب فرد دچار اختلال شده است که با جراحی درمان نمی‌شود و نیاز به استفاده از سمعک و کاشت حلزون داریم.

وی تصریح کرد: لذا تشخیص سریع کم‌شنوایی سبب کاهش مشکلات در جامعه خواهد شد و با استفاده از سمعک می‌توان قابلیت فرد کم‌شنوا را همچون فرد عادی کرد، البته به شرطی که تا شش ماهگی نوزاد، کم‌شنوایی تشخیص داده شده و از سمعک به موقع استفاده کرد.

دبیر انجمن شنوایی‌شناسی ایران با اشاره به اینکه در کشور ما سیستم پخش سمعک در برخی از مواقع از کانال توزیع و پخش مغازه‌ای صورت می‌گیرد که مشابه ۲۰۰ سال قبل از اروپاست، گفت: درمان با سمعک بسیار مهم و پیچیده است و باید حتماً توسط متخصص مربوطه تنظیم و تجویز شود تا شاهد مشکلات ناشی از آن برای بیمار نباشیم و در واقع کانال توزیع سمعک باید تحت نظر مراکز علمی و متخصصان شنوایی‌شناس صورت گیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of