سمعک های ریسوند
کم شنوایی گوش

کم شنوایی گوش کودکان

کم شنوایی گوش کودکان

کم شنوایی گوش کودکان عارضه ای است که در هر سنی از دوران کودکی امکان دارد اتفاق بیفتد ، برخی از کودکان از بدو تولد دچار این مشکل هستند و برخی دیگر در ستالهای اولیه ی زندگی خود با این عارضه روبرو می شوند . کاهش شنوایی در سنین کودکی موجب می شود تا کودک نتواند به میزان لازم با محیط اطراف خود ارتباط بر قرار کند و واکنش های سریع و درستی داشته باشد . کم شنوایی گوش کودکان موجب می شود تا کودک بسیاری از اطلاعات زبان و گفتار در اطراف خود را از دست بدهد پس اگر هر گونه بی توجهی به محیط اطراف و صداها را در کودک خود مشاهده میکنید بهتر است برای سنجش شنوایی وی را به یک کلینیک تخصصی سمعک ببرید . امروزه با پیشرفت و ساخت انواع سیستم کمک شنوایی ، عارضه ی کم شنوایی گوش کودکان به راحتی قابل کنترل و بهبودی می باشد . به طور خلاصه انواع کم شنوایی در کودک به دو صورت مادرزادی و یا اکتسابی پدیدار می گردد .

انواع کم شنوایی گوش در کودکان

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه مواردی موجب کم شنوایی مادرزادی در کودکان می شود ؟

یکی از عوامل پدید آورنده ی کم شنوایی گوش کودکان عفونت های دوران بارداری مادر مثل(سرخک، توکسوپلاسموز) می باشد .از عوامل تقریبی دیگر می توان به موارد زیر اشاره داشت :

سابقه خانوادگی کاهش شنوایی

سندرم های ژنتیکی مانند سندرم داون

اختلال در مغز یا سیستم عصبی

کم شنوایی گوش کودکان به صورت اکتسابی نیز شامل موارد زیر می شود :

عفونت های درمان نشده ی گوش میانی در ابتدای تولد و چند ماهگی

سر و صدای بیش از حد مانند آتش بازی و یا موسیقی با صدای بلند

ضربه جدی به سر

سوراخ شدن پرده گوش

 

تشخیص و درمان کم شنوایی گوش کودکان

با مراجعه به کلینیک سنجش شنوایی قلهک ، پس از ارزیابی شنوایی فرزند شما، ادیولوژیست  در مورد تشخیص داده شده با شما صحبت می کند و توصیه های مناسب برای درمان را ارائه می دهد، اگر کم شنوایی گوش کودکان شما با دارو و یا جراحی قابل درمان باشد باید به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید ودر غیر این صورت متخصص شنوایی برای فرزند شما سمعک تجویز می نماید .

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of